Dotychczas kobiety i mężczyźni, którzy stracili małżonka/ę, otrzymywali pomoc z budżetu renty rodzinnej. Rząd już pod koniec 2023 roku zapowiadał, że pojawi się nowe świadczenie, które usprawni system pomocy osobom znajdującym się w trudnym położeniu po utracie bliskiej osoby. Ile pieniędzy otrzymają wdowy i wdowcy?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Nowe świadczenie ma na celu pomóc wdowom i wdowcom, którzy tracą małżonka i sami muszą utrzymywać gospodarstwo domowe. Dzięki temu nagła utrata drugich dochodów (generowanych dotychczas przez bliskiego) będzie mniej dotkliwa.
Zgodnie z deklaracjami Agnieszki Dziemianowicz-Bąk w budżecie Państwa zostały już zabezpieczone środki na uruchomienie świadczenia. Jednak na pierwsze wypłaty trzeba jeszcze poczekać.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Jak i kiedy będzie wypłacana renta wdowia?
Zgodnie z bieżącym postępowaniem prac sejmu, renta wdowia zacznie być wypłacana prawdopodobnie dopiero na przełomie 2024/ 2025 roku (źródło: infor.pl). Świadczenie nie będzie rozdysponowane w pełnej wartości. Zostanie zastosowany zaniżony przelicznik. Mozolne prace Sejmu i dotychczas publikowane informacje nie pozwalają stwierdzić, że wdowy i wdowcy od razu otrzymają pełną wypłatę.
Prawdopodobnie zwiększenie świadczenia do maksymalnego wymiaru zostanie zrealizowanie w systemie etapowym, nazywanym "modelem kroczącym". Przewiduje się trzy fazy:
Etap pierwszy: wypłata 15 proc. przez pierwsze 6 miesięcy,
Etap drugi: wypłata 20 proc. przez następne 6 miesięcy,
Etap trzeci: wypłata 100 proc. po 12 miesiącach.
Ile pieniędzy dostaną maksymalnie wdowy i wdowcy?
Jak podaje gs24.pl zgodnie z nowymi ustaleniami projektu, wdowy lub wdowcy będą mogli zatrzymać swoją starą emeryturę lub rentę. Oprócz tego mogą liczyć na zachowanie do 50 proc. świadczenia po małżonku, który odszedł.
Ten model ma też działać odwrotnie. Powstanie prawo do zachowania 50 proc. starej emerytury lub renty i przejęcia całości świadczenia małżonka. Natomiast maksymalna kwota, na jaką będą mogą liczyć wdowy i wdowcy zamknie się w 7600 złotych.
Rentę wdowią można połączyć z wypłatą gwarantowaną
Wdowa lub wdowiec będą mogli równocześnie starać się o jednorazową wypłatę gwarantowaną. To świadczenie pieniężne, które wypłaca się osobom uposażonym. Działa to w następujący sposób. Zmarły musiał mieć subkonto w ZUS i nabyć prawo do emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, czyli 65 lat, lub do dnia poprzedzającego osiągnięcie tego wieku miał prawo do okresowej emerytury kapitałowej.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
W takiej sytuacji za życia mógł wskazać jedną albo kilka osób jako uposażone. To właśnie na ich rzecz będą mogły zostać wypłacone środki w ramach jednorazowego świadczenia. Pieniądze można otrzymać tylko w trakcie trzech lat od momentu wypłaty pierwszej emerytury docelowej. Po tym okresie środki będą niedostępne.
Wysokość wypłaty gwarantowanej wylicza się według wzoru: stan subkonta – (liczba miesięcy pobieranej emerytury mnożony przez stan subkonta i dzielony przez 37).