Posiadanie nadal rozumiane jest jako wyznacznik statusu społecznego, a jednak coraz więcej Polaków decyduje się na wypożyczenie sprzętu. Potwierdzają to analizy. Sprawdzamy więc, co najchętniej wypożyczamy i ile to kosztuje.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Nawyki konsumenckie ulegają zmianie. Chociaż jeszcze niedawno w czasie pandemii chcieliśmy posiadać jak najwięcej, aby być samowystarczalnymi (co napędziło m.in. sprzedaż robotów kuchennych), teraz mniej kupujemy impulsywnie, za to szukamy innych rozwiązań.
Do zmiany postaw konsumenckich inspirują czynniki ekonomiczne, ale też błyskawiczny rozwój nowych technologii oraz kryzys klimatyczny. W efekcie czego Polacy coraz więcej wypożyczają.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Dlaczego więcej wypożyczamy?
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez PWC (Pricewater House Coopers), 81 proc. respondentów wykazało, że bardziej opłacalne jest dla nich korzystanie z cudzych dóbr i usług niż posiadanie ich na własność. Aż 43 proc. traktuje posiadanie zasobów na własność jako niepotrzebny ciężar dla budżetu. Dlatego, jak pokazuje dalsza analiza OLX, zaczęliśmy wypożyczać.
Lata naznaczone kryzysem gospodarczym popchnęły nas ku rozwiązaniom pozwalającym na oszczędzanie i zaspokajanie życiowych potrzeb. Coraz bardziej liczy się dla Polaków wygodny dostęp do dóbr, a posiadanie staje się mniejszym priorytetem.
Wedle raportu IQS opracowanego na zlecenie OLX ok. 40 proc. dorosłych Polaków wypożyczyło jakiś sprzęt w ciągu ostatniego roku. W grupie tej najwięcej jest osób młodszych (do 44 r.ż.), mieszkańców większych miast.
Kto najczęściej wypożycza?
Jest widoczna zmiana pokoleniowa w podejściu do posiadania. Wedle raportu dla młodych ono samo w sobie nie jest wyznacznikiem ich zamożności. Dostrzegają w nim natomiast obciążenia związane z kosztem zakupu, czy koniecznością ich utrzymania. A jak wiemy, koszty takiego serwisu samochodu rosną.
Prawie 50 proc. badanych, decydujących się na wypożyczanie sprzętu, maszyn, czy urządzeń, wskazało, że skłoniły ich do tego zbyt duże koszty zakupu. Ale o zwrocie ku zrównoważonej konsumpcji świadczą też inne argumenty wypożyczających. Okazuje się, że wypożyczanie doskonale sprawdza się w pilnych przypadkach (21 proc.) oraz wówczas, gdy chcemy przetestować sprzęt przed jego zakupem (19 proc.).
Jest też spory procent ludzi, którzy zwyczajnie nie ufają wypożyczaniu sprzętu. Wedle badania IQS konsumentów zainteresowanych wypożyczeniem niepokoją głównie zbyt mała wiedza na temat sprzętu oraz potencjalne ryzyko związane z bezpieczeństwem transakcji.
Dlatego też szukając wypożyczalni, skłaniają się przede wszystkim w stronę firm świadczących tego typu usługi. W ich opinii podmioty takie oferują bezpieczny, posiadający atesty i serwisowany sprzęt. Istotnym jest również fakt, że sama usługa regulowana jest umową, zabezpieczającą interesy obu stron.
– Wypożyczając sprzęt, zwłaszcza taki, którego sprawność może decydować o naszym zdrowiu, czy życiu, należy zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim należy uzyskać informację, czy może on być stosowany w planowanym przez nas zakresie, a następnie trzeba sprawdzić jego stan. Wypożyczenie powinno być też regulowane umową. Zatem kiedy już zdecydujemy się na konkretny przedmiot, poprośmy o nią. Nie traktujmy też umowy jako formalności. Warto zapoznać się z jej zapisami, ponieważ może to uchronić nas przed potencjalnymi problemami – komentuje Paulina Musielak-Rezmer, PR Lead OLX.
Co warto wypożyczyć?
Jeszcze w zeszłym roku ankietowani na pytanie o to, co kojarzy im się z wypożyczaniem, wskazywali: auta dostawcze, busy, lawety, kampery (70 proc. wskazań). Na drugim miejscu znajdowały się maszyny i sprzęt budowlany (57 proc.), a na trzecim przedmioty do organizacji imprez, m.in. meble, nagłośnienie i atrakcje na wydarzenia plenerowe (40 proc.).
Z najnowszego badania IQS wynika zaś, że obecnie wśród najpopularniejszych kategorii, obok samochodów, urządzeń i maszyn, należy sprzęt sportowy, rehabilitacyjny oraz ogrodniczy. W tej ostatniej kategorii, jak wynika z danych z wyszukiwarki OLX, rekordy popularności w maju biły: koparki, glebogryzarki, i rębaki.
W maju widoczny był również znaczący wzrost zainteresowania jachtami, łodziami oraz innymi sprzętami do sportów wodnych. W porównaniu z zeszłym rokiem liczba odpowiedzi na ogłoszenia w tej kategorii wzrosłao 77 proc.
Skok popularności odnotowano nie tylko w tematach związanych z rekreacją czy budownictwem, ale również zdrowiem. W kategorii sprzęt medyczny i rehabilitacyjny odnotowano wzrost +43 proc. rdr. Trzecia co do popularności fraza wpisywana przez użytkowników OLX w maju brzmiała zaś "kamper wynajem" (w ujęciu dwuletnim kategoria ta odnotowała 50. procentowy wzrost odpowiedzi).
– Model współdzielenia dóbr przeżywa swój renesans, a co za tym idzie prawdziwy boom na wypożyczanie dopiero przed nami. Doskonałą ilustracją tego zjawiska jest dynamiczny wzrost użytkowników w naszej kategorii Wypożyczalnia OLX. Widzimy, jak staje się ona siecią połączeń, która umożliwia wymianę dóbr – mówi Paulina Musielak-Rezmer.
Jak wynika z danych OLX, liczba ogłoszeń w kategorii Wypożyczalnia wzrosła o 30 proc.. W porównaniu z zeszłym rokiem, a szczyt sezonu przypada na wiosnę/lato, to 40 tys. ogłoszeń. Największe wzrosty odnotowały podkategorie: Imprezy i wydarzenia (+46 proc. rdr) oraz Narzędzia, maszyny i urządzenia (+25 proc. rdr).
Ile kosztuje wypożyczenie sprzętu?
Czy na wypożyczeniu można rzeczywiście zaoszczędzić? Wynajem rozchwytywanych kamperów to koszt ok. 400 zł za dobę. W tej samej cenie wypożyczymy skuter wodny. Z wyższym kosztem, bo zaczynającym się od około 600 złotych za dobę, muszą liczyć się ci, którzy chcą wyczarterować jacht.
Jeśli zaś ktoś chce uatrakcyjnić kinderparty, wypożyczając dmuchańca, to znajdzie oferty już od 150 złotych za godzinę.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Najwięcej wydają osoby wypożyczające sprzęt wodny oraz sprzęt na imprezy. Jak wynika z badania IQS to wydatki powyżej 2 tys. Prawie 30 proc. osób wypożyczających urządzenia, maszyny i sprzęt wydała na tę usługę od 150 do 400 złotych. Sporo przeznaczamy również na sprzęt rehabilitacyjny – co czwarta osoba uczestnicząca w badaniu zadeklarowała, że wydała na ten cel od 800 do 2 000 złotych.