INNPoland_avatar

Nie jeździmy za granicę, bo nas nie stać? Gdzie tam, po prostu wolimy Polskę

Sebastian Luc-Lepianka

12 czerwca 2024, 15:03 · 3 minuty czytania
Wielu Polaków udaje się za granicę, a pewne miejsca są tak popularne, że nazywamy je "wakacyjnymi rajami". Rośnie jednak trend spędzania wolnego czasu na naszym rodzimym podwórku. Oto jak zwiedzamy Polskę i organizujemy sobie wyjazdy. Nie wyjeżdżamy za granicę dlatego, że nas nie stać, a dlatego, że nie chcemy.


Nie jeździmy za granicę, bo nas nie stać? Gdzie tam, po prostu wolimy Polskę

Sebastian Luc-Lepianka
12 czerwca 2024, 15:03 • 1 minuta czytania
Wielu Polaków udaje się za granicę, a pewne miejsca są tak popularne, że nazywamy je "wakacyjnymi rajami". Rośnie jednak trend spędzania wolnego czasu na naszym rodzimym podwórku. Oto jak zwiedzamy Polskę i organizujemy sobie wyjazdy. Nie wyjeżdżamy za granicę dlatego, że nas nie stać, a dlatego, że nie chcemy.
Coraz więcej Polaków spędza urlop w kraju. Fot. Pawel Murzyn/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

"Cudze chwalicie, swojego nie znacie" – w myśl tej maksymy 44 proc. Polaków z badania Revolut Travel Report 2024 zamierza wypoczywać w Polsce. Coraz więcej z nas samodzielnie planuje podróże i wypoczynek, co wpływa na decyzje, jakie podejmujemy na temat wydawania pieniędzy na wakacjach. Na jakie trendy wskazują analitycy?


Turystyka w Polsce

Wzrost zainteresowania turystyką krajową związany jest z rozwojem infrastruktury, poszerzaniem bazy noclegowej i promocją atrakcji regionalnych. Sprzyjają temu także programy jak "Zrównoważona turystyka", polegające na tworzeniu ponadregionalnych tras turystycznych, ścieżek rowerowych oraz zaplecza dostosowanego do potrzeb turystyki kajakowej i kamperowej. Z badanych polskich turystów 36 proc. zainteresowanych jest wypoczynkiem na łonie natury.

Wnioski z badania RTR potwierdzają także dane z OLX. Polacy częściej wybierają noclegi, które gwarantują im możliwość samodzielnego zaplanowania wyjazdu oraz realizację pasji. W badaniu rynkowym serwis handlowy wskazuje na preferencję do zwiedzania lokalnych zabytków (58 proc.), plażowania (46 proc.) i spędzania czasu z rodziną (39 proc.).

Coraz częściej Polacy doceniają także kuchnię regionalną i miejscowe tradycje. Rośnie zainteresowanie turystyką kulinarną oraz wyjazdami związanymi z poznawaniem historii… rodzimych tradycji winiarskich i browarniczych.

Jak podróżują Polacy?

Według danych GUS najpopularniejszym miesiącem na planowanie wyjazdów wakacyjnych jest sierpień. W 2023 roku w obiektach noclegowych na terenie kraju przebywało ok. 5 mln osób. Jeśli zaś chodzi o długość pobytu, najczęściej decydujemy się na krótsze wyjazdy, do 7 dni – takiego wyboru dokonuje ponad połowa Polaków.

A jak podróżujemy najczęściej? Z rodziną, ale szczególnie atrakcyjną formą wyjazdów dla osób w wieku 25-34 lata jest spędzanie wolnego czasu z partnerem lub partnerką. Młodzież natomiast najchętniej podróżuje ze znajomymi.

Gdzie najlepiej wypocząć w Polsce?

W najbardziej obleganych kierunkach w naszym kraju nie powinno być zaskoczeń. Badani najchętniej chcą wypoczywać nad Bałtykiem (37 proc.), w górach (22 proc.) i nad jeziorami (19 proc.). W 2023 roku najwięcej turystów odwiedziło województwo zachodniopomorskie, a turyści zagraniczni stanowili niemal jedną czwarta odwiedzających ten region. Rośnie także zainteresowanie agroturystyką.

Według danych OLX najpopularniejszymi wakacyjnymi miejscowościami są nadmorskie Pobierowo oraz Karpacz w górach. Co ciekawe, po sezonie zimowym Zakopane wypadło z top 10 wyszukiwań, a w pierwszej dziesiątce znalazły się za to Gdańsk, Kołobrzeg, Sopot i Władysławowo.

Obok popularnych i dużych ośrodków turystycznych coraz częściej pojawiają się mniej oczywiste miejsca do spędzania wakacyjnego wypoczynku. Są one wybierane przez osoby świadomie poszukujące nowych i niepowtarzalnych doświadczeń oraz przez tych, którzy szukają usług nakierowanych na zdrowie czy aktywny wypoczynek.

Wedle danych z OLX wśród nich znajdziemy kwatery zlokalizowane w Międzybrodziu Bialskim w powiecie żywieckim, Kruklankach w województwie suwalskim i Sosnówce w dolnośląskim oraz w okolicach Ełku, Rynu i Szczecinowa na Mazurach, które coraz chętniej wybieramy na wakacyjne wypady.

Natomiast numerem jeden na serwisie w tym sezonie jest urokliwa wieś Spalona, położona w Górach Bystrzyckich, tuż przy granicy z Czechami.

Dużym zainteresowaniem na OLX cieszą się apartamenty oraz pobyty w agroturystyce. Coraz chętniej szukamy też domków do wynajęcia (+19 proc. mdm), a szczególnie tych położonych nad jeziorem (+36 proc. mdm). Rekordy popularności bije również kryterium "zwierzęta mile widziane". Jeszcze większą popularnością cieszą się oferty z dodatkowymi udogodnieniami jak: jacuzzi, sauna, basen lub balia. Ważny jest także dostęp do placu zabaw i inne atrakcje dla najmłodszych.

W sezonie letnim 2023 najpopularniejszym ogłoszeniem w serwisie OLX było to, dotyczące wynajmu domku z jacuzzi, solarium i sauną. Domek położony jest w województwie dolnośląskim, nad jeziorem, z bezpośrednim dostępem do plaży. To ogłoszenie wyświetlone zostało ponad 125 tys. razy i zebrało ponad 6700 odpowiedzi od użytkowników.

– Jeszcze przed majówką zaobserwowaliśmy 10 proc. wzrost zainteresowania ofertą noclegową i wzmożony ruch w serwisie. Obecnie dostępnych jest blisko 30 tys. ogłoszeń – informuje Konrad Grygo, analityk biznesowy w OLX.

Czytaj także: https://innpoland.pl/206591,tanie-wakacje-w-2024-roku-ceny-w-biurach-podrozy-spadaja