Dla podróżujących samolotami w wakacje opóźnienia i odwołane loty mogą zmienić wymarzony wyjazd w koszmar na terminalu. Analizując dane z ubiegłego roku, firma AirHelp dzieli się raportem o kierunkach podróży, gdzie dochodziło do największej liczby opóźnień dla pasażerów.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
W poprzednim sezonie wakacyjnym w lipcu i sierpniu blisko 4,5 miliona podróżnych startowało z polskich lotnisk. Jak podaje AirHelp, organizacja zajmująca się prawami pasażerów lotniczych, z tej masy podróżujących 28 proc. miało loty opóźnione. W pierwszej piątce kierunków, gdzie opóźnienia zdarzały się najczęściej, znalazły się m.in. Londyn i Zurych.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Gdzie najczęściej opóźniają się loty?
W 2023 roku najwięcej opóźnień lotów zdarzało się na lotniskach przesiadkowych. W pierwszej piątce jest londyński port lotniczy Luton oraz Stanstend, niemiecki Frankfurt i szwajcarski Zurich.
W niechlubnym zestawieniu znajdują się także porty docelowe. Jak tureckie lotnisko Antalya. Tutaj przylatujący pasażerowie zetknęli się z opóźnieniami w blisko 48 proc. przypadków. Sporo opóźnień odnotowano także w porcie Humberto Delgado w Lizbonie, bo aż w 56 proc. przypadków.
W większości są to opóźnienia poniżej 3 godzin. Dopiero gdy ten próg czasowy zostanie przekroczony, pasażerowie są upoważnieni do otrzymania odszkodowania. W 2023 roku był to tylko 1 proc. wszystkich lotów, a wedle danych AirHelp rekompensatę otrzymało ponad 42 tys. podróżnych.
Najwięcej opóźnień powyżej 3 godzin odnotowano na lotnisku w Ibizie. Dotyczyły one ponad 27 proc. lądujących tam samolotów.
Co stoi za takimi opóźnieniami? Mogą być to zarówno awarie, pogoda, ale także strajki.
– Strajki są w Europie częstym zjawiskiem, albo są planowane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, albo ogłaszane w ostatniej chwili, dlatego ważne jest, aby sprawdzić je przed podróżą – komentuje Tomasz Pawliszyn, dyrektor generalny AirHelp.
Opóźnienia lotów w Polsce
Jeśli wziąć pod uwagę polskie porty, najmniejsze prawdopodobieństwo opóźnień dotyczyło w ubiegłorocznym sezonie lotnisk Chopina i Modlin (w obu przypadkach poniżej 28 proc.).
Największe szanse na odszkodowania mieli z kolei startujący z Łodzi i Katowic. Oba porty jako jedyne w kraju odnotowały ponad dwuprocentowy udział lotów opóźnionych o 3 godziny lub więcej.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Niedawno lotnisko Kraków-Balice – jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Polsce – ogłosiło, że rozpoczyna procedurę zakupu najnowocześniejszych urządzeń, które usprawnią kontrolę bezpieczeństwa bagaży podręcznych. Mowa o specjalnych skanerach CT mających poprawić bezpieczeństwo połączeń, ale też wrażenia podróżnych.