INNPoland_avatar

Młodzi Polacy nie marzą już o samochodach. Sukces finansowy oznacza dla nich coś innego

Sebastian Luc-Lepianka

20 lipca 2024, 07:31 · 3 minuty czytania
Egzotyczne wakacje i drogie samochody to już nie jest szczyt marzeń. Młodzi Polacy i Polki mają inne priorytety określające ich sukces finansowy, które dla starszych osób mogą wydawać się bardziej przyziemne.


Młodzi Polacy nie marzą już o samochodach. Sukces finansowy oznacza dla nich coś innego

Sebastian Luc-Lepianka
20 lipca 2024, 07:31 • 1 minuta czytania
Egzotyczne wakacje i drogie samochody to już nie jest szczyt marzeń. Młodzi Polacy i Polki mają inne priorytety określające ich sukces finansowy, które dla starszych osób mogą wydawać się bardziej przyziemne.
Młodsze pokolenia mają inne priorytety w życiu. Fot. AP/Associated Press/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Pokolenie do lat 34 inaczej definiuje sukces finansowy, idący w parze z trudną sytuacją gospodarczą na świecie. Już nie liczy się posiadanie luksusowych rzeczy. Dla Polaków ważniejsze są same oszczędności. I – jak wynika z badania Autopay "Finanse młodych w czasach niepewności" – niewielka ich część uważa, że taki sukces odniosła.


Sukces finansowy młodych Polek i Polaków

Na pierwsze miejsce wysunęły się oszczędności i dobre zarobki. Młode kobiety uznają za najważniejsze odłożone oszczędności (69 proc.), z kolei mężczyźni – wysokie zarobki (55 proc.). Tylko 14 proc. młodych dorosłych uważa, że osiągnęło już sukces finansowy.

Niemal trzy na pięć osób wskazuje także na wysokie zarobki. Na podium znalazło się również posiadanie mieszkania lub domu (55 proc.) – na ten czynnik wskazuje znacznie więcej młodych niż w innych grupach wiekowych powyżej 34. roku życia. Przyczyna jest prozaiczna – prawdopodobnie starszym Polkom i Polakom udało się już zrealizować ten cel.

– Zgodnie z danymi Eurostatu, w Polsce ponad połowa osób w wieku od 25 do 34 lat nadal mieszka z rodzicami. Jest to spowodowane stale rosnącymi kosztami wynajmu oraz ograniczonymi możliwościami zakupu własnego mieszkania. W ostatnich latach, na decyzję o opuszczeniu domu rodzinnego wpływały również inflacja oraz nieadekwatny do wzrastających kosztów życia wzrost wynagrodzeń – mówi Nina Wadowska, PR managerka Autopay.

Starsi badani, którym udało się osiągnąć stabilizację finansową, mniej stawiają na wysokie zarobki. Zamiast tego rośnie znaczenie braku długów.

Jak wspominaliśmy na początku, drogie auta i wakacje spadły bardzo nisko jako wyznacznik sukcesu finansowego. Są one ważniejsze dla osób do 24. roku życia niż dla badanych między 25. a 34. rokiem życia. I na posiadanie samochodu (albo kilku) częściej wskazywali mężczyźni. A jedynie 5 proc. wszystkich badanych nie potrafiło określić, co uważa za sukces finansowy.

Priorytety mężczyzn i kobiet

W badaniu uwidaczniają się różnice w wyznaczniku sukcesu w zależności od płci. Dla 69 proc. kobiet najważniejsze jest posiadanie oszczędności, ale to już dotyczy tylko 54 proc. mężczyzn. Podobne różnice są przy braku długów, który jest ważniejszy dla pań (59 proc.)

– Niekoniecznie musi to oznaczać, że mężczyźni są mniej wymagający. Możliwe, że realizując swoje plany, bardziej skupiają się na konkretnym obszarze, który pozwoli im osiągnąć sukces finansowy. Wydaje się, że kobiety myślą o tej kwestii bardziej całościowo – wyjaśnia Nina Wadowska.

Mało osób czuje, że osiągnęło sukces

Jak wspominaliśmy na początku, jedynie 14 proc. młodych Polek i Polaków uważa, że osiągnęło sukces finansowy. Z badania wynika, że ponad połowa myśli, że czeka ich to w niedługiej przyszłości. Za to aż co piąta osoba uważa, że nie ma na to szans. 

Mężczyźni są większymi pesymistami w tym zakresie, bo wierzy w to jedna czwarta z nich. Z kolei o 20 proc. więcej kobiet uważa, że jeszcze ma szanse na sukces finansowy.

– Młode kobiety generalnie bardziej pozytywnie podchodzą do swojej przyszłości, ale też być może realniej podchodzą do tego, czym dla nich jest sukces finansowy. Interesujące są także różnice w zależności od miejsca zamieszkania. Im mniejsza miejscowość, tym większa grupa wskazuje, że osiągnęła sukces finansowy. Jednocześnie w największych miastach najwięcej osób wskazuje, że jest on dopiero przed nimi – mówi Nina Wadowska z Autopay.

Czytaj także: https://innpoland.pl/207410,srednia-krajowa-znowu-mocno-wzrasta-tylko-kto-nabija-te-statystyki