Z danych KRRiT wynika, że aż jedna trzecia respondentów nie opłaca abonamentu RTV. Jeśli w tej niechlubnej grupie znajdują się akurat seniorzy, to powinni natychmiast uregulować należności. W innym przypadku mogą stracić na emeryturze.
Jeśli okaże się, że senior nie opłaca abonamentu RTV, to z pewnością pojawi się wezwanie do zapłaty od Poczty Polskiej. Później dostęp do jego pieniędzy może uzyskać urząd skarbowy. W celu rekompensaty strat na nieopłaconej należności skarbówka będzie mogła pobrać środki z konta bankowego albo z emerytury. Żeby zachować dostęp do pełnej wartości świadczenia, trzeba dopilnować pewnego terminu.
Każdy, kto zarejestrował urządzenia RTV na Poczcie Polskiej, jest zobowiązany do opłacania abonamentu. Ostateczny termin na uiszczenie płatności to 25. dzień każdego miesiąca. Biorąc pod uwagę lipiec, końcowa data na opłacenie abonamentu RTV to czwartek 25 lipca 2024 roku.
Jeśli senior nie zapłaci abonamentu RTV, to może zwrócić na siebie uwagę Poczty Polskiej. Postępujące zadłużenie, czyli konsekwentne nieopłacanie świadczeń doprowadzi do systematycznego powiększania się sumy kwoty do spłaty. Wtedy wystosowywane jest wezwanie do zapłaty. Na uregulowanie należności pozostaje 7 dni.
Za abonament RTV trzeba płacić regularnie, do 25. dnia miesiąca: 27,30 zł za telewizor lub telewizor i radio, a także 8,70 zł za radio. W przypadku nagromadzenia się długu sprawę przejmuje skarbówka. Urząd może wyegzekwować spłatę zadłużenia na kilka sposobów.
Fiskus może zająć część emerytury. Skarbówka ma też prawo do ściągnięcia pieniędzy z: rachunku bankowego, nadpłaty podatku, emerytury, pensji lub za pośrednictwem skierowania sprawy do komornika.
Warto wiedzieć, że nie wszystkie grupy emerytów są zobowiązane do opłaty abonamentu RTV. Niektóre osoby nie są do tego zobowiązane nawet w przypadku, kiedy zarejestrowały już sprzęt na Poczcie Polskiej.
Do tej grupy zaliczają się: emeryci po 75. roku życia, emeryci zaliczani do I grupy inwalidzkiej, emeryci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, a także osoby po 60. roku życia z emeryturą o wartości nieprzekraczającej 50 proc. średniego wynagrodzenia.
Czytaj także: https://innpoland.pl/207479,alkohol-bedzie-coraz-drozszy-niedlugo-wzrosnie-akcyza