Od 31 lipca jest już jasne, że napoje w sklepach będą droższe. Stało się tak zgodnie z decyzją Ministra Klimatu i Środowiska. W życie weszło rozporządzenie w sprawie wysokości kaucji za opakowania objęte systemem kaucyjnym.
Nowe rozporządzenie dotyczy jednorazowych butelek, które są wykonane z tworzywa sztucznego, a także szklanych wielorazowego użytku i puszek z metalu. Klienci muszą teraz dopłacać do nich od 50 groszy do 1 złotówki za sztukę.
Pomimo tego, że nowa ustawa obowiązuje od 31 lipca, to wyższą opłatę za napoje sklepy będą naliczać od stycznia 2025 roku. Dzięki wprowadzonej zmianie Polska będzie w stanie osiągnąć cele środowiskowe.
Sprawi to, że naszym kraju zostanie ograniczona objętość odpadów komunalnych, które są odbierane przez gminy. Z powodu rozporządzenia zwiększy się poziom recyklingu. Na kanwie zmian, jak twierdzi wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska – cytowana przez fakt.pl – w każdej gminie będzie musiał pojawić się przynajmniej jeden punkt zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych w ramach systemu kaucyjnego.
Wraz z rozpoczęciem obowiązywania rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wysokości kaucji za opakowania objęte systemem kaucyjnym wiele zmieni się w sklepach. Zapowiedź nowości można już było zauważyć m.in. w Biedronce i Lidlu.
W dyskontach pojawiły się automaty do recyklingu. Klienci mogli oddawać do nich zużyte butelki. Jako zapłatę otrzymywali vouchery. W przypadku Lidla konsumenci wydali z voucherów ok. 100 tys. złotych. Zarówno w Lidlu, jak i w Biedronce oddanie zużytej butelki wiązało się z przyznaniem vouchera o wartości 5 gr – za każde opakowanie.
System kaucyjny będzie obowiązkowy w przypadku większych dyskontów. Do rozporządzenia, które zaczyna obowiązywać od 31 lipca, muszą się dostosować sklepy o powierzchni większej niż 200 metrów kwadratowych. W przypadku mniejszych obiektów system kaucyjny nie będzie obowiązkowy.
Wejście systemu kaucyjnego wiąże się z podwyżkami cen w sklepach. Kaucja oznacza to, że nabywając butelki, zapłacimy przy kasie więcej, ale oddając je do automatów do recyklingu, otrzymamy zwrot tej kwoty.
Andrzej Gantner – wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności – w rozmowie z Super Biznesem zwrócił także uwagę, że do kaucji może być doliczony jeszcze podatek 23 proc. VAT – resort finansów dotychczas nie ustosunkował się do tej kwestii.
Biorąc pod uwagę aktualny stan rzeczy, stawki cennika prezentują się następująco:
Zgodnie z tym cennikiem, chcąc kupić, na przykład cztery butelki z tworzywa sztucznego PET o pojemności do 3 litrów trzeba będzie zapłacić dodatkowo przy kasie 2 złote.
Dokładnie tyle samo wyniesie wartość zwrotu, którą otrzyma konsument, oddając butelkę do automatu. Jeśli ktoś nie odbierze kaucji, to przeznaczone na nią pieniądze zostaną przekazane na budżet, z którego finansuje się system kaucyjny.