Od 2022 roku gminy w Polsce mają obowiązek kontrolowania szamb i oczyszczalni ścieków. Zmianę wprowadzono na kanwie dyrektywy ściekowej, wchodzącej w skład zapisów o celach w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Samorządy przeprowadziły już setki tysięcy kontroli. W przypadku niedopatrzeń kary czekają zarówno gminy, jak i zarządców nieruchomości.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Na gminy nałożono nowy obowiązek. Stało się to wskutek wprowadzenia nowelizacji ustawy w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Samorządy muszą skontrolować szamba i przydomowe oczyszczalnie ścieków. Mają czas do końca sierpnia, żeby wykonać zadanie.
Gminy mierzą się nie tylko z czasem, ale także widmem kar, które mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Już teraz okazuje się, że w wielu zarządców nieruchomości popełniło błędy w zarządzaniu ściekami. Na nich również czekają kary.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Złe zarządzanie szambami i oczyszczalniami ścieków to poważny problem w Polsce
Od drugiej połowy 2022 roku gminy na terenie całej Polski mają obowiązek związany z kontrolowaniem szamb, a także przydomowych oczyszczalni ścieków. Samorządy muszą ustalić ile i jakie instalacje znajdują się na terenie posesji. Jeśli nie przeprowadzą kontroli, to mogą otrzymać 50 tys. zł kary.
Nowelizację wprowadzono ze względu na złe zarządzanie szambami. Problem ze ściekami dotyczy wielkich miast i wsi. Jak podaje portalsamorzadowy.pl, szacunki wskazują, że nawet 10 mln Polaków, w tym 2 mln gospodarstw domowych, nie ma podłączenia do kanalizacji. Wskazana grupa używa szamb, a także przydomowych oczyszczalni.
Dane przytaczane przez portalsamorzadowy.pl wskazują, że nawet 80-90 procent nieoczyszczonych ścieków trafia do środowiska. Dzieje się tak pomimo tego, że zarówno szamba, jak i oczyszczalnie ścieków podlegają prawnym regulacjom. Na generowanie zanieczyszczeń wpływa złe zarządzanie właścicieli.
Co powinien zrobić właściciel szamba w trakcie kontroli?
W trakcie kontroli właściciele nieruchomości powinni okazać umowy na wywóz nieczystości, a także wykaz rachunków. Tym sposobem potwierdzą to, że szamba są regularnie opróżniane i dzieje się to zgodnie z prawem.
W przypadku, jeśli kontrola gminy wykaże, że zarządzanie nieczystościami jest nieprawidłowe, to osoby postępujące niewłaściwie ze ściekami mogą zostać zgłoszone na policję. Kara może wynieść nawet 5 tys. zł.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
W Polsce przeprowadzono już setki tysięcy kontroli
Agencja Wspierania Ochrony Środowiska z Poznania prowadzi rejestr kontroli przeprowadzanych przez gminy w całej Polsce. Od momentu wprowadzenia nowelizacji w 2022 roku i powstania obowiązku kontroli ścieków, przeprowadzono setki tysięcy weryfikacji działań zarządców posesji.
Jak podaje portalsamorzadowy.pl w systemie AWOŚ, jest zarejestrowanych 480 gmin. W wypowiedzi dla portalu, Romuald Lenkajtis z Agencji Wspierania Ochrony Środowiska stwierdził, że samorządy przeprowadziły blisko 120 tys. kontroli w około 20 proc. gmin w kraju.
Dodał również, zwracając uwagę, że jest to ogólny szacunek, że działania samorządów "przemnożone przez liczbę wszystkich gmin, dawałoby około 600 tys. kontroli w całej Polsce". Kontrole szamb i oczyszczalni narzuciła Unijna Dyrektywa ściekowa.