INNPoland_avatar

Jak płacić BLIK-iem za granicą? Wkrótce może umożliwić to popularna aplikacja

Sebastian Luc-Lepianka

03 września 2024, 16:51 · 2 minuty czytania
O planach zagranicznej ekspansji BLIK-a, szalenie popularnego w Polsce, słychać już od jakiegoś czasu. Teraz z nieoficjalnych źródeł pojawia się informacja, że mogłaby to umożliwić współpraca z Revolutem, aplikacją finansową. Potencjalnie - całkiem niedługo.


Jak płacić BLIK-iem za granicą? Wkrótce może umożliwić to popularna aplikacja

Sebastian Luc-Lepianka
03 września 2024, 16:51 • 1 minuta czytania
O planach zagranicznej ekspansji BLIK-a, szalenie popularnego w Polsce, słychać już od jakiegoś czasu. Teraz z nieoficjalnych źródeł pojawia się informacja, że mogłaby to umożliwić współpraca z Revolutem, aplikacją finansową. Potencjalnie - całkiem niedługo.
Współpraca z Revolut może otworzyć BLIK drogę do milionów użytkowników. Fot. Adam Burakowski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Sposób płatności opracowany przez Polski Standard Płatności może stać się dostępny dla milionów użytkowników dzięki współpracy z firmą Revolut, mającą 45 mln użytkowników na całym świecie. O potencjalnym partnerstwie poinformowała "Rzeczpospolita".


BLIK w Revolut

Wedle dziennika, od anonimowych źródeł powiązanych z Polskim Standardem Płatności dostali informacje, że płacenie poprzez BLIK zostanie udostępnione użytkownikom aplikacji Revolut. Dzięki integracji dwóch systemów polska metoda płatności stanie się dostępna dla milionów osób korzystających z tego międzynarodowego banku i serwisu z kartami debetowymi, kontami walutowymi i inwestycjami w kryptowaluty.

Źródło poinformowało, że BLIK w Revolut pojawi się w ciągu kilku miesięcy i najpóźniej do końca tego roku. PSP i przedstawiciele Revoluta nie wydali oficjalnego potwierdzenia informacji podanych przez "Rzeczpospolitą".

Zagraniczna ekspansja BLIK

Zdaniem wiceprezes PSP Moniki Król, przyszłość tego systemu płatności leży w ekspansji na rynki o dużej dynamice rozwoju, szczególnie w kanale e-commerce. Dlatego firma skupia swoje zainteresowanie na krajach, gdzie widzi znaczny potencjał dla rozwoju płatności mobilnych.

BLIK działa już razem z globalną firmą płatniczą PPRO, możemy nim płacić zbliżeniowo jak kartą w każdym terminalu oznaczonym logiem Mastercard, a PSP przejął słowacką firmę VIAMO. Wśród krajów do ekspansji wiceprezes wymieniała Włochy, Hiszpanię, Francję i Niemcy. To właśnie tam planuje skupić swoje siły i zainwestować w rozwój usług płatniczych.

Oficjalnie firma intensywnie pracuje nad nowym rozwiązaniem, które ma trafić na rynek europejski. Proces ten obejmuje prace prawne, koncepcyjne oraz technologiczne. Po ich zakończeniu i dostosowaniu odpowiednich narzędzi BLIK planuje ubiegać się o zgody od odpowiednich nadzorców. Po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń firma zamierza zaproponować swój produkt bankom w Europie. – Według planów Blika, na rynku europejskim będą działały dwa, trzy systemy obsługujące płatności. Firma uważa, że Blik może być jednym z nich – chwalili swój produkt przedstawiciele spółki.

BLIKA uruchomiono 9 lutego 2015 roku, co nastąpiło po paru latach współpracy i konsultacji sześciu kluczowych polskich banków. Założycielami systemu były: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank i PKO Bank Polski. Na koniec 2023 roku korzystało z niego prawie 16 mln użytkowników.

Z kolei popularność Revoluta nad Wisłą rośnie z każdym rokiem – obecnie oficjalna strona informuje, że mają w Polsce 3,5 mln klientów. Revolut pozwala m.in. na wymianę walut, płatności peer-to-peer czy umożliwia dostęp do usług kryptowalutowych. Łącznie posiada ponad 45 mln klientów.

Czytaj także: https://innpoland.pl/170657,co-to-jest-blik-i-jak-z-niego-korzystac-wszystko-o-platnosciach-kodem-blik