Ministerstwo Finansów proponuje zmiany, które mogą okazać się korzystne dla pewnych grup podatników. Dotyczy to wielu branż m.in. OZE, czy narciarskiej. Na temat planowanych nowelizacji wypowiedział się doradca podatkowy. Wyjaśnił, co musi się stać, żeby nowe przepisy zaczęły obowiązywać możliwie najszybciej.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się nowa wersja projektu ustawy o zmianach w: podatku rolnym, podatkach i opłatach lokalnych, podatku leśnym oraz opłacie skarbowej. Zdaniem ekspertów zmiany będą znaczące.
Na temat planowanych nowości wypowiedział się doradca podatkowy Rafał Kran z kancelarii MDDP, która działa na rynku od 20 lat. W komentarzu udzielonym PAP ocenił, że "na nowej wersji projektu najbardziej zyskuje branża OZE".
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Zmiany mogą być korzystne dla branży OZE
W opinii Rafała Krana zmiany będą korzystne najbardziej dla sektora odnawialnych źródeł energii. Po nowelizacji przeprowadzonej przez Ministerstwo Finansów do przepisów zostanie wpisane opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii, ale tylko od części budowlanych.
Doradca podatkowy z kancelarii MDDP ocenił, że ze względu na specyfikę zmian "podatek od nieruchomości nie będzie więc hamulcowym rozwoju tej branży". Ekspert zauważył także korzyści, z których mogą być zadowolone również inne sektory.
Obiekty małej architektury nie będą wprost podlegać podatkowi
Rafał Kran zwrócił uwagę, że ze zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Finansów powinna być także zadowolona m.in. branża narciarska. Wyjaśnił, że wyciągi również mają być opodatkowane wyłącznie od części budowlanych.
Ekspert wytłumaczył, że w podstawie opodatkowania uwzględniono pominięcie np. krzesełek, czy gondol. Krzysztof Kran dodał: "podatkowi nie mają też wprost podlegać obiekty małej architektury, np. wiaty rowerowe".
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Nowe przepisy mogą wejść w życie już w 2025 roku
Doradca podatkowy z kancelarii MDDP stwierdził, że zmiany mogą zacząć obowiązywać już od 2025 roku. Zwrócił przy tym uwagę, że to nastąpi "o ile nie będzie opóźnienia na etapie parlamentarnym". Ten aspekt jest ważny, ponieważ ustawa powinna być opublikowana w Dzienniku Ustaw do końca listopada 2024 roku.
Krzysztof Kran wyjaśnił również, co sprawiło, że resort finansów przygotował zmiany w ustawie o podatkach lokalnych. W tym kontekście kluczowe było orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Organ zakwestionował wykorzystywanie do celów podatkowych definicji budowli i budynku, które są zapisane w prawie budowlanym.