Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, przedstawiła nowe propozycje dotyczące najmu krótkoterminowego. Proponuje utworzenie rejestru lokali Airbnb, a także zmiany w systemie podatkowym.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowała krótki materiał wideo na platformie "X", w którym przedstawiła propozycje zmian, dotyczących najmu krótkoterminowego.
Szefowa resortu funduszy odniosła się bezpośrednio do sposobów najmu, który oferują portale typu Airbnb. Ich działalność polega na tym, że klient może wykupić pobyt w zwykłym mieszkaniu na krótki okres – na przykład 3 dni.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Mieszkania w Polsce są zamieniane na "hotele"
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w swoim oświadczeniu powołała się na raport programu rozwoju przestrzennego Europy. Według niego Polska ma najwyższe ceny wynajmu mieszkań.
Ministra wskazała, że jednym z powodów wysokich cen jest to, że coraz częściej mieszkania są zamieniane w hotele. Według Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz skala tego zjawiska wymaga reakcji.
Szefowa resortu funduszy proponuje rejestr lokali
– Tylko w Warszawie na 100 nowych mieszkań przypada 20 nowych ofert Airbnb. Mieszkania, które mogłyby służyć dla normalnego życia są wyciągane z rynku na usługi a'la hotelowe. Jaki jest efekt? Ceny wynajmu długoterminowego rosną. Zmieńmy to – mówiła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
– Po pierwsze wprowadźmy rejestr lokali, które są wykorzystywane na Airbnb, żeby wyciągnąć je z szarej strefy – zaproponowała.
– Po drugie system podatkowy powinien zniechęcać do najmu krótkoterminowego. Teraz niestety tak nie jest. Nie może być tak, że setki tysięcy mieszkań w Polsce zamieniane są w hotele – podkreśliła.
Biznes w ramach najmu krótkoterminowego rośnie
Według Eurostatu najem krótkoterminowy za pośrednictwem wyspecjalizowanych platform cieszy się coraz większą popularnością w Unii Europejskiej. W II kwartale 2024 roku wzrósł o 16,2 proc. w porównaniu do 2023 roku.
Wynajmujący spędzili w tym okresie 208,8 mln nocy w oferowanych obiektach, korzystając przy tym z platform takich jak Airbnb, Booking, Expedia Group, czy TripAdvisor. Wzrost rezerwowanych noclegów odnotowano we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Reakcje na oświadczenie szefowej resortu funduszy
W komentarzach pod materiałem Ministry Funduszy i Polityki Regionalnej, jedni chwalą propozycję rządu, zwracając uwagę na uciążliwość gości, którzy w Airbnb organizują głośne imprezy, uprzykrzając życie zwykłym mieszkańcom.
Inni krytykują ingerencje rządu w wolność właścicieli nieruchomości. Sugerują, że jeśli propozycja zmian wejdzie w życie, branża hotelowa uzyska przewagę nad małymi przedsiębiorcami, którzy korzystając właśnie z platform takich jak Airbnb.