Spółka Conotoxia i Cinkciarz.pl informują, że składają pozwy przeciwko dwóm bankom. O co chodzi? Zapoznaliśmy się z oficjalnymi komunikatami spółki i o sprawę zapytaliśmy same banki. Jeden wskazał nam na decyzję KNF sprzed kilku dni.
Reklama.
W poniedziałek 7 października Conotoxia sp. z o.o. oraz Cinkciarz.plrozesłały informację prasową, że w najbliższych dniach wystąpią na drogę sądową przeciw bankom BPS i mBank o odszkodowania.Chodzi o uniemożliwienie spółce wykonywania przelewów. Z kolei przedstawiciele banków wskazują, że deklaracja Cinkiarza.pl to odwracanie uwagi od kłopotów Cinkciarza i działań prokuratury oraz KNF.
Zachęcamy do subskrybowania kanału INN:Poland na YouTube. Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia", "Po ludzku o ekonomii" i "Koszyka Bagińskiego" możesz oglądać TUTAJ.
Conotoxia przeciw mBank S.A.
Spółka Conotoxia informuje, że w najbliższym czasie zamierza wystąpić z pozwem przeciw mBank S.A. domagając się odszkodowania w wysokości 500 mln złotych.
"Zablokowane zostały [nam] konta przeznaczone wyłącznie do operacji finansowych z klientami – tzw. clients funds. Klienci nie mogli zatem nie tylko wypłacać środków, ale także wpłacać depozytów – informuje spółka. I nazwała to działanie nazwała "bezprawnym".
W efekcie Conotoxia Ltd. miała nie być w stanie wywiązać się z ustawowego obowiązku wypłaty środków w24 h i musiała obsłużyć klientów przez banki zagraniczne, co miało wiązać się z gigantycznymi kosztami prowizji. Spółka miała zostać narażona na wysokie ryzyko reputacyjne i operacyjne. Zawiadomienia zostaną złożone również do UOKiK i prokuratury.
Zapytany o to przez INNPoland mBank odmówił komentarza.
Nieco więcej światła na sytuację z drugiej strony medalu rzucił nam Bank BPS.
Cinkciarz.pl przeciw BPS S.A.
"Cinkciarz.pl sp. z o.o. przygotowuje pozew przeciwko Bankowi BPS na kwotę 500 milionów złotych. Powodem jest zmowa bankowa, mająca na celu utrudnianie prowadzenia działalności kantorowej. Bank BPS uniemożliwił spółce realizację przelewów zwrotnych dla klientów, tłumacząc to rzekomymi problemami informatycznymi" - taką informację otrzymaliśmy w poniedziałek rano. Według Cinkciarz.pl działania Banku BPS trwają od 26 września 2024 roku.
Zapytany o to przez nas Bank BPS zaprzecza, że dochodziło do takich działań, szczególnie rzekomych problemów informatycznych. Wszystkie przelewy miały być realizowane na bieżąco i w związku z obowiązującymi przepisami, a "w szczególności przepisami dotyczącymi zapobiegania praniu pieniędzy".
W odpowiedzi PBS analizuje możliwość wszczęcia własnych działań prawnych, w odpowiedzi na komunikat Cinkciarz.pl, w celu ochrony dóbr osobistych banku.
Conotoxia i Cinkciarz.pl a decyzja KNF
Przedstawiciel prasowy Banku BPS S.A. odnosił się do decyzji KNF z 2 października br., cofającą zezwolenie Conotoxia sp. z o.o. i jej agentów (w tym internetowego kantoru Cinkciarz.pl) zgodę na świadczenie usług w charakterze krajowej instytucji płatniczej.
Decyzja jest efektem przeprowadzonego postępowania administracyjnego i ustaleń nadzorczych KNF. Komisja uznała, że spółka nie zapewniła dostatecznie ostrożnego i stabilnego zarządzania działalnością w zakresie usług płatniczych, przede wszystkim obowiązków ustawowych związanych z ochroną środków pieniężnych przyjętych od użytkowników.
W tej sprawie Cinkciarz.pl wydał oficjalne oświadczenie.
Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła spółce następujące warunki i terminy:
Od chwili doręczenia Spółce decyzji zaprzestanie ona, w tym przez agentów, zawierania nowych umów o prowadzenie rachunku płatniczego.
Z chwilą doręczenia Spółce decyzji zaprzestanie ona, w tym przez agentów, przyjmowania wpłat lub transferów na wszystkie rachunki płatnicze prowadzone przez Spółkę, w szczególności uniemożliwi dokonywania takich wpłat lub transferów za pośrednictwem platformy internetowej lub innych narzędzi służących do świadczenia usług przez Spółkę.
Do czasu rozliczenia zobowiązań wobec posiadaczy rachunków płatniczych wynikających ze świadczonych im usług płatniczych Spółka umożliwi posiadaczom rachunków płatniczych, prowadzonych przez Spółkę, wypłaty z tych rachunków środków lub transferów na rachunki płatnicze prowadzone u innych dostawców.
Do dnia 31 grudnia 2024 roku Spółka rozwiąże wszystkie stosunki prawne wynikające z wszystkich zawartych umów o świadczenie przez Spółkę usług płatniczych zaspokajając – w sposób przewidziany prawem – wszelkie roszczenia z tego tytułu.
Nie komentujemy tej sprawy. Kwestie związane z relacjami pomiędzy instytucjami finansowymi są w kompetencji Komisji Nadzoru Finansowego, która ma wszelkie informacje dotyczące tych spraw i dlatego odsyłamy do nich.
Grupa mBank
biuro prasowe
W przypadku Cinkciarza, w ostatnich dniach miały miejsce przypadki odmów realizacji przelewów w związku z zastosowaniem środków bezpieczeństwa finansowego. Niemniej większość z nich została zrealizowana po uzupełnieniu przez Cinkciarza informacji wymaganych prawem i procedurami AML.
Dzisiejsze oświadczenie Cinkciarza Bank odbiera jako kolejne z działań Zarządu Cinkciarza, które mają odwrócić uwagę opinii publicznej od narastających problemów Cinkciarza związanych z doniesieniami o jego niezgodnych z prawem działaniach, które spotkały się już z reakcją ze strony Prokuratury i Komisji Nadzoru Finansowego.
grupa BPS
biuro prasowe
Fintech Cinkciarz.pl nieprzerwanie realizuje usługę internetowej wymiany walut. Wszystkie powierzone nam środki wracają do naszych Klientów w oczekiwanej przez nich walucie. Działają także inne usługi finansowe dostępne w portalu: Invest&Forex oraz pożyczki wielowalutowe.
Wszystkie środki powierzone nam przez Klientów są w pełni bezpieczne.
Spółka pozostaje do pełnej dyspozycji KNF. Otwarcie i rzetelnie współpracujemy z Komisją, odpowiadając na wszelkie pytania i wątpliwości oraz udostępniając wszystkie wymagane dokumenty.
Zgodnie z zaleceniami KNF i uzgodnionym harmonogramem jesteśmy w trakcie wdrażania wszystkich rekomendacji Komisji zawartych w protokole pokontrolnym.
Jednocześnie pragniemy poinformować, że Spółka stanowczo sprzeciwia się wydanej decyzji. Działając w najlepiej pojętym interesie Klientów, podejmujemy wszelkie kroki prawne mające na celu jak najszybsze uchylenie decyzji podjętej przez KNF.