Po tym jak przejęła imperium swojego męża, stała się najbogatszą kobietą w naszej części świata. Już od dawna ma udziały w polskich spółkach, teraz może przesądzić o przyszłości TVN-u. Oto Renata Kellnerova.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Na celownik mediów trafiła w 2021 roku po tragicznym wypadku jej męża. Gdy Petr Kellner zmarł w katastrofie śmigłowca na Alasce, jego żona – Renata Kellnerova stanęła na czele jego spółki inwestycyjnej PPF Group.
Kellnerova nazywana jest najbogatszą kobietą w Europie Wschodniej z majątkiem szacowanym na 11,8 mld dol. Swoje interesy prowadzi również w Polsce, gdzie jest udziałowczynią spółki InPost.
Czytaj także:
Teraz nazwisko Renaty Kellnerovej wymieniane jest w gronie potencjalnych nabywców stacji TVN. Według ostatnich doniesień o przejęcie stacji walczą telewizja TV2 związana z Viktorem Orbanem oraz właśnie fundusz inwestycyjny Kellnerovej.
Kellnerova przejmuje spółkę
"Priorytetem było zabezpieczenie stabilności PPF, a następnie ponowne rozpoczęcie rozwoju biznesu" – skomentowała sytuacje po śmierci swojego męża Kellnerova w rozmowie z Bloomberg News.
Gdy ten zmarł w trakcie wycieczki na Alaskę, na barkach jego żony spoczęła przyszłość jego konglomeratu. PPF Group to w końcu imperium rozciągające się na wiele branży – od telekomunikacji, aż po e-commerce.
Firma, która zatrudnia ponad 60 tys. osób i operuje w 25 krajach, posiada aktywa o wartości 43 mld dol. Kellner założył ją na początku lat 90. Gdy na jej czele stanęła Kellnerova od razu wybrała nowego dyrektora generalnego i zakończyła współpracę z niektórymi z bliskich współpracowników jej męża.
Czytaj także:
Od kiedy przejęła firmę, przeprowadziła kilka dużych inwestycji. Wykupiła m.in. udziały niemieckiego nadawcy ProSiebenSat.1 Media SE oraz polskiej firmy InPost. Najważniejsza zmiana dotyczy jednak kierunku rozwoju firmy. Firma pod jej nadzorem zrezygnowała z inwestowania w Azji, widząc swoją przyszłość na zachodzie.
Rodzinny interes
"Zrozumiałam, że mam bardzo osobisty związek z PPF. Moim zadaniem jest przygotować nasze dzieci, tak by mogły one pewnego dnia przejąć przywództwo nad grupą" – mówiła Kellnerova.
Pod jej okiem PPF faktycznie stało się firmą rodzinną. Po przejęciu roli nadzorczej wykupiła mniejszościowych udziałowców spółki, przez co jej rodzina została jej pełnoprawnym właścicielem. Następnie wraz z trzema córkami weszła do zarządu.
Czytaj także:
Kiedy jej mąż rozwijał swój biznes, Kellnerova prowadziła ich fundację. Kellner Family Foundation zajmuje się fundowaniem programów społecznych i stypendiów, na które przeznaczyła od czasu jej założenia w 2009 ponad 90 mln dol. Prospołeczne podejście przeszczepiła również na grunt PPF, które według niej ma "zobowiązania dalece wykraczające poza sferę biznesową".
Czy Kellnerova przejmie TVN?
Należąca do Renaty Kelnerowej Grupa PPF może pochwalić się szerokim portfolio w telewizji tradycyjnej. W 2020 roku wykupiła od amerykańskiego AT&T Central European Media Enterprises, do któego należą kanały telewizyjne z Czech, Rumunii czy Słowenii.
Grupa jest więc istotnym graczem na rynku telewizyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej. Dodanie do ich portfolio stacji TVN może potencjalnie otwierać drzwi dla współpracy programowej czy synergii stacji. PPF według ostatnich doniesień ma być jedną z dwóch opcji branych pod uwagę przez właściciela TVN.
W tym układzie Kellnerova uznawana jest za najlepszą opcję dla TVN, który dzięki niej zachowałby swój liberalny charakter. W rękach węgierskiej telewizji mógłby podzielić los tamtejszych mediów i powielać prawicową retorykę.
Pierwsza to zakup przez czeską miliarderkę panią Renatę Kellnerovą, wdowę po najbogatszym Czechu. Jej fundusz inwestycyjny jest obecny kapitałowo na przykład w InPoście Rafała Brzoski. Drugie rozwiązanie to węgierska telewizja TV2, która jest powiązana z Viktorem Orbanem.