Wraz z początkiem Nowego Roku wchodzą zmiany w podatku PIT. W 2025 roku czeka nas sporo nowości, ale najważniejsza jest zmiana w kasowym PIT. Wyjaśniamy, co się zmieni, a co zostanie po staremu.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Od 1 stycznia br. wchodzi kasowy PIT dla ograniczonej grupy przedsiębiorców – czyli możliwość rozliczenia przychodu przez przedsiębiorców dopiero po otrzymaniu płatności. Będzie także podwyżka składek.
Poniżej zebraliśmy informacje, które powinni znać przedsiębiorcy.
Kasowy PIT w 2025 roku
Przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej, podatkiem liniowym oraz na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych, mogą rozliczyć podatek PIT metodą kasową. Oznacza to, że zamiast wykazywać przychód w momencie wystawienia faktury, mogą zrobić to po otrzymaniu niezależności. Zwalnia to ich z obowiązku odprowadzania podatku od niezapłaconych faktur.
Są dwa ważne warunki:
mogą z tej opcji skorzystać wyłącznie mikro przedsiębiorcy, których przychody w 2024 roku nie wykazały więcej niż 1 mln złotych, oraz którzy nie prowadzą pełnych ksiąg rachunkowych. Wyklucza to także działalności gospodarcze w formie spółki cywilnej oraz spółki jawnej. Za to z tej metody skorzystają podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej dla przychodów osiągniętych w roku jej rozpoczęcia.
metodę kasową możemy zastosować wyłącznie do transakcji z innymi przedsiębiorcami udokumentowanymi fakturami. Oznacza to, że nie zastosujemy jej do: konsumentów, podmiotów powiązanych (5 proc.), podmiotów z rajów podatkowych i wobec zbycia środków trwałych.
Co zmienia się w podatku PIT w 2025 roku?
Oprócz metody kasowej, w podatku PIT wzrasta limit składek zdrowotnych na podatku liniowym 19 proc., który przedsiębiorcy mogą uznać za koszty uzyskania przychodów lub odliczyć od dochodu, wyniesie 12 900 złotych.
Bez zmian pozostanie kwota wolna od podatku dla podatników na zasadach ogólnych, zostanie zamrożona na 30 tys. zł. Nie wzrośnie również próg podatkowy, nie pojawią się nowe ulgi podatkowe i nie wejdzie kwota wolna w tzw. podatku Belki (podatek od przychodów z kapitałów pieniężnych).