logo
Spotkanie premiera z prezesem Google zakończyło się rozczarowująco dla wielu Polaków. Fot. Tomasz Jastrzebowski/Reporter/East News
Reklama.

Spekulowano powstanie wielkiej Fabryki AI od Google, o centrach naukowych, atmosferę podgrzewał premier Donald Tusk. Miało być grubo, zapowiadano wielkie inwestycje.

Jednak dzisiejsze spotkanie z prezesem Google dla wielu okazało się rozczarowaniem.

W co zainwestuje Google w Polsce?

Google przeznaczy na inwestycje w Polskę 5 milionów dolarów. Przez pięć lat – milion dolarów rocznie. Dla grupy Alphabet, której przychody w czwartym kwartale 2024 roku wyniosły 96,4 mld dolarów, są to raczej nieduże pieniądze.

5 mln dolarów ma zostać przeznaczone na przeszkolenie 1 miliona Polaków w korzystaniu z narzędzi sztucznej inteligencji od Google. Jak policzyła to dziennikarka Sylwia Czubkowska, amerykański gigant zapłaci 5 dolarów na Polaka. Porównała to z październikowym ogłoszeniem o inwestycji Google w Nigerii, gdzie na podobny cel przeznaczą 2,8 mld dolarów.

Google same grzywny płaci w miliardach dolarów. Na rozwój AI w naszym rodzimym IDEAS NCBR zaoferowano 20 mln złotych, a już wtedy pojawiły się głosy krytyki, że to zbyt mało. Więcej na rozwój sztucznej inteligencji przeznaczy polski startup ElevenLabs – 44 mln złotych w centrum badawczo-rozwojowe w Warszawie.

Wygląda na to, że premier Donald Tusk wynegocjował skromną sumę od rynkowego kolosa.

Jak to się przysłuży Polsce?

– Podpisujemy memorandum w sprawie wykorzystania sztucznej inteligencji w dziedzinach energetyki, cyberbezpieczeństwa i innych – oświadczył 13 lutego w Warszawie Sundar Pichai po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem.

Według Big Techu ta inwestycja ma wygenerować w Polsce 8 proc. PKB.

Warszawska przestrzeń Google for Startups i Centralny Dom Technologii PFR, miejsca współpracy deweloperów oprogramowania, przedsiębiorców i startupów - rozbudują swoją ofertę programów w zakresie sztucznej inteligencji. Google Cloud przekaże także polskim startupom wykorzystującym AI środki do wykorzystania na usługi chmurowe, a także udostępni dedykowane zasoby techniczne i szkolenia. Startupy zyskają dostęp do globalnej sieci ekspertów, inwestorów i partnerów Google Cloud, co ułatwi im rozwój i skalowanie działalności. Będą mogły podnosić kompetencje zespołów, korzystając ze szkoleń, warsztatów i indywidualnego mentoringu. Google zainwestuje też za pośrednictwem Google.org w dalsze wsparcie lokalnego ekosystemu AI.

Wspólne ogłoszenie Google, PFR i OChK

Komunikat prasowy

Ale może to nie wszystko.

Według nieoficjalnych ustaleń przez Business Insidera, 17 lutego ma dojść w Warszawie do spotkania premiera z Bradem Smithem, czyli numerem 2 w Microsofcie i ogłoszenia kolejnych inwestycji.

Czytaj także: