
Do dziś wiele osób śmieje się z wypowiedzi byłej premier Ewy Kopacz, która opowiadała o polowaniu na dinozaury za pomocą kamieni. Tymczasem wedle badań Eurobarometru aż 32 proc. Polaków w zupełności się z nią zgadza. Twierdząco odpowiadają na pytanie: "Czy uważasz, że ludzkość żyła w tym samym czasie, co dinozaury?"
Według raportu przerażająco wielu Polaków nie wie również, jak działają lasery oraz sądzą, że naukowcy ukrywają lek na raka. Jednocześnie uważają, że są dobrze poinformowani.
Eurobarometr i nauka w Polsce
Eurobarometr to raport mierzący nastawienie wobec m.in. nauki w krajach Wspólnoty, oraz poziom ogólnej wiedzy.
W Polsce mogłoby być lepiej.
Twierdzimy, że czujemy się dobrze poinformowani w kwestiach zmiany klimatu (12 proc. dobrze poinformowanych, a 57 proc. średnio), jednocześnie dla 52 proc. zmiana nie wynika z działalności człowieka tylko naturalnego cyklu. Takiej błędnej odpowiedzi udzielano we wszystkich krajów Unii Europejskiej, podobnie często jak my sądzą tak Czesi, Węgrzy i Słowacy.
Natomiast 32 proc. Polaków przekonanych jest, że ludzie żyli w tym samym czasie co dinozaury. Mocno zaprzeczyło temu tylko 65 proc. ankietowanych.
Z tymi statystykami jesteśmy w UE na piątym miejscu od końca. Najgorzej (40 proc.) wypadli Grecy.
Z kolei 38 proc. Polaków nie daje wiary w ewolucję człowieka. Wygląda to źle, ale i tak nie wyróżniamy się tu w Europie.
W Niemczech ewolucji nie uznaje 36 proc. ludzi. Tylko jeden kraj spada poniżej dwucyfrowej liczby i jest to Szwecja, gdzie ewolucji zaprzecza ledwie 9 proc. mieszkańców
Kolejny niechlubny rekord w Polsce to twierdzące odpowiedzi na pytanie:
"Czy laser powstaje przez skupienie fal dźwiękowych?"
Zgadza się z tym 51 procent ankietowanych.
Mamy również wysoki wskaźnik braku zaufania do medycyny. Polacy wskazują, że nie są dość poinformowani o nowych osiągnięciach w tej dziedzinie (51 proc.). Wierzą też, że lek na raka istnieje, ale rządy go ukrywają (45 proc.), że wirusy służą do kontroli wolności obywateli (50 proc.) oraz że można je zwalczać antybiotykami (51 proc.).
Zobacz także
Za to optymistycznie podchodzimy do sztucznej inteligencji – 61 proc. uważa, że nowe technologie pozytywnie wpływają na miejsca pracy.
Tymczasem, coraz więcej osób korzysta z social mediów jako źródeł swoich informacji na temat społeczeństwa i polityki.