Resort przygotował projekt ustawy o ustalaniu wysokości emerytur z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jest przeznaczony dla osób, które przeszły na wcześniejszą emeryturę wedle starych zasad, nim doszło do zmiany przepisów 6 czerwca 2021 roku, a prawo do emerytury powszechnej uzyskały po 2012 r.
200 tys. poszkodowanych emerytów
Reforma ubezpieczeń emerytalnych z 1998 r. wprowadziła regulację dla ubezpieczonych osób urodzonych w latach 1949-1968, przewidującą, że pod specjalnymi warunkami mogą przejść one na wcześniejszą emeryturę. Dla kobiet było to po osiągnięciu 55 lat, dla mężczyzn – 60 lat. Według "Dziennika Gazeta Prawna" to blisko 200 tys. osób.
Jeśli z niej skorzystały, w 2012 roku czekała na nie przykra niespodzianka. Do ustawy o emeryturach i rentach wprowadzono przepis, pomniejszający obliczenia emerytury zwykłej o sumę już pobranych świadczeń. W efekcie ich świadczenia okazały się groszowe. Poszkodowani, składając wnioski, nie wiedzieli, że dojdzie do zmiany, która ucięła ich emerytury.
Przepis wszedł w życie 1 stycznia 2023 roku i został zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego, a ten ostatecznie orzekł, że mechanizm istotnie jest niekonstytucyjny. Ostatecznie prawo do świadczenia bez pomniejszenia uzyskały osoby z rocznika 1953.
Co zmieni rząd?
W informacji o projekcie ustaw podano, że zakłada ustalenie wysokości emerytury powszechnej, bez pomniejszania podstawy obliczenia emerytury o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych, o ile wniosek o emeryturę wcześniejszą został złożony przed 6 czerwca 2012 r., a prawo do emerytury powszechnej zostało ustalone po 2012 r.
Zobacz także
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje, aby osoby, których emerytura powszechna została zmniejszona w ten sposób, mogły ponownie ją przeliczyć. Nowy sposób obliczeń ma nie uwzględniać składek na koncie ubezpieczonego w okresie pobierania wcześniejszej emerytury ani waloryzacji rocznych kapitału początkowego.
Rozwiązanie ma dotyczyć również osób, które pobierają nadal emerytury wcześniejsze i nie wystąpiły z wnioskiem o emeryturę powszechną.
Nowa wysokość emerytury powszechnej zostałaby następnie podwyższona o coroczną waloryzację świadczenia. Wstępnie wyznaczono termin wejścia ustawy w życie na 1 czerwca 2026.