
Projekt ustawy, opracowany został przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, wprowadza ponad 40 zmian obejmujących różne obszary funkcjonowania firm i administracji. Nowe przepisy dotyczą m.in. zasad kontroli przedsiębiorstw, postępowań administracyjnych oraz sposobu tworzenia prawa gospodarczego.
Ministerstwo na portalu X poinformowało, że decyzja rządu o przyjęciu projektu to "zielone światło dla rozwiązań, które ułatwią prowadzenie biznesu w Polsce" oraz krok w stronę uproszczenia prawa, dzięki czemu przedsiębiorcy zaoszczędzą czas i pieniądze.
Alternatywne propozycje w tym zakresie przygotowuje również zespół Rafała Brzoski, który prowadzi prace nad własnym pakietem deregulacyjnym.
Kluczowe zmiany wprowadzone przez pakiet deregulacyjny
1. Nowe zasady kontroli przedsiębiorstw
2. Uproszczenie postępowań administracyjnych
3. Zmiany w przepisach dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej
4. Nowe zasady tworzenia prawa gospodarczego
5. Zmiana definicji rzemiosła i rzemieślnika
W pakiecie zabrakło oczekiwanej przez przedsiębiorców zmiany dotyczącej przedawnienia zobowiązań podatkowych. Ministerstwo Finansów sprzeciwiło się jej wprowadzeniu w tym projekcie, zapowiadając opracowanie własnych rozwiązań.
Harmonogram wejścia w życie nowych przepisów
Większość zmian zacznie obowiązywać od 1 maja 2025 roku. Wyjątkiem są przepisy dotyczące postępowań przed Krajową Izbą Odwoławczą, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku.
Donald Tusk zapowiedział, że 24 marca "spotkamy się z szeroką reprezentacją wszystkich grup zainteresowanych i podsumujemy pierwszy etap naszych działań".