
Podlaski Bon Turystyczny znów rozszedł się błyskawicznie. Cała pula 900 tys. zł została rozdysponowana w zaledwie 2 minuty i 32 sekundy, a 3 tysiące bonów o wartości 300 zł trafiło do turystów z całej Polski.
W sobotę o godz. 11.10 uruchomiono formularz do składania wniosków. Chętnych nie brakowało, w szczytowym momencie na stronie było jednocześnie około 11 tys. użytkowników. Jak poinformowała Katarzyna Sadowska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, system działał sprawnie i bez zakłóceń.
Podlaski Bon Turystyczny. Rekordowy podział łupów w 152 sekundy
Tempo, w jakim znikały dofinansowania, bardziej przypominało wyprzedaż niż program wsparcia. To kolejny dowód na to, jak duże jest dziś zapotrzebowanie na tańsze wyjazdy po kraju. Po sukcesie pierwszej odsłony Podlaski Bon Turystyczny wraca w nowej odsłonie, tym razem z pulą przekraczającą 2 mln zł rozłożoną na trzy tury.
Podlaski Bon Turystyczny został uruchomiony przez samorząd województwa, aby wesprzeć lokalną branżę turystyczną, która odczuła skutki napiętej sytuacji przy granicy z Białorusią. Celem programu jest zwiększenie liczby odwiedzających region oraz promocja Podlasia jako atrakcyjnego i bezpiecznego kierunku wypoczynku.
Z dofinansowania mogą korzystać pełnoletni mieszkańcy Polski planujący indywidualny wyjazd do województwa podlaskiego. Bon można wykorzystać wyłącznie w obiektach uczestniczących w programie, dokonując rezerwacji bezpośrednio u gospodarza.
W ramach letniej tury obowiązującej od 1 lipca do 31 sierpnia 2026 roku wysokość wsparcia wynosi 300 zł. Aby skorzystać z dofinansowania, konieczne jest zarezerwowanie co najmniej trzech noclegów.
Wcześniejsza edycja programu, obejmująca pobyty od kwietnia do końca czerwca, również cieszyła się dużym zainteresowaniem – wiosenna pula zniknęła w mgnieniu oka, a wówczas wygenerowano ponad 2,6 tys. bonów.
Najwięcej dofinansowań trafiło do mieszkańców województwa mazowieckiego. Przypadła im niemal jedna trzecia wszystkich bonów. Dużą aktywność wykazali również mieszkańcy województw podlaskiego, śląskiego, pomorskiego i małopolskiego.
Jak zapowiedziała Katarzyna Sadowska, jesienią Podlaski Bon Turystyczny zostanie zastąpiony czekiem turystycznym, który ma być współfinansowany z budżetu państwa za pośrednictwem Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Na realizację nowego programu planowane jest przeznaczenie około 2,5 mln zł. Część środków ma zostać zarezerwowana dla seniorów oraz rodzin wielodzietnych.
Podlasie nie jest wyjątkiem. W tym samym czasie Bon Turystyczny Warmia Mazury 2026 ruszył z podobnym rozmachem, a wcześniej zapowiadano nowy bon turystyczny 2026, dzięki któremu wiosenny urlop nad jeziorami miał być o kilkaset złotych tańszy. O skali zjawiska pisano wprost, że uwielbiany polski region rozda bony turystyczne, a chętnych zawsze jest więcej niż dostępnych dopłat.
Zobacz także
Harmonogram kolejnych tur programu
I tura – 1 kwietnia – 30 czerwca 2026 r.
II tura – 1 lipca – 31 sierpnia 2026 r.
III tura – 1 września – 31 grudnia 2026 r.
Bon jest przypisany do konkretnej osoby i nie może zostać przekazany ani odsprzedany. Nie podlega również wymianie na gotówkę. Dofinansowanie obniża koszt noclegu wyłącznie wtedy, gdy rezerwacja i płatność zostaną dokonane bezpośrednio w obiekcie noclegowym uczestniczącym w programie.
Środki na realizację Podlaskiego Bonu Turystycznego pochodzą z budżetu Samorządu Województwa Podlaskiego.






