"Superświęto" trwające 9 dni. Tak chcą uczcić pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski

Patrycja Wszeborowska
Najdłuższe w historii, bo aż dziewięciodniowe święto, zaproponowali senatorowie PO, składając projekt uchwały w tej sprawie. "Superświęto" miałoby upamiętniać pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do ojczyzny. W tym roku mija 40 lat od tamtego wydarzenia.
Dni Wolności trwałyby 9 dni. Upamiętniałyby pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II w ojczyźnie. 123rf.com
Jak podaje „Rzeczpospolita” senatorowie PO chcą uczcić w ten sposób pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski, podczas której papież wypowiedział słynne słowa: „Niech zstąpi Duch twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”. Według dokumentu okres święta miałby trwać od 2 do 10 czerwca 2019 r. i nosić nazwę Dni Wolności.

Dni Wolności
Na ten czas przypadłoby również kilka innych okrągłych rocznic: unii lubelskiej, pierwszego powstania śląskiego, agresji Niemiec i ZSRR, Okrągłego Stołu, wyborów czerwcowych i wejścia do NATO. Przez pomyłkę w treści zabrakło tylko jubileuszu wstąpienia Polski do UE, więc inicjatorka pomysłu, Grażyna Sztark z PO, zapowiada autopoprawkę.


Dni Wolności nie oznaczałyby jednak wolności od pracy. W założeniu byłby to po prostu czas poświęcony na refleksję i wzywający „obywateli, organizacje społeczne, środowiska edukacyjne i jednostki samorządu terytorialnego do godnego uczczenia Dni Wolności, ustanowionych, by przypomnieć, że wolność nie jest dana raz na zawsze”, jak czytamy w projekcie uchwały.

Projekt nie spotkał się z powszechnym uznaniem. Senator PiS Jan Maria Jackowski skrytykował pomysł „łączenia wszystkiego ze wszystkim pod postacią superświęta”.

Chętni na nowe święta
Patrząc na chęci obecnej kadencji do ustanawiania nowych świąt państwowych, istnieje spore prawdopodobieństwo, że Dni Wolności zostaną przyjęte. Tak było chociażby w przypadku przyjętego w zeszłym roku Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych - Sejm przyjął ustawę wprowadzającą święto niecały miesiąc przed jego obchodami.