Śmierć z winy lekarza wyceniana na grosze? Eksperci chcą "cennika" odszkodowań za błędy lekarskie

Patrycja Wszeborowska
Zdarza się, że odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu a nawet śmierć pacjenta spowodowane przez błąd lekarza wyceniane są na skandalicznie niskie kwoty. Aby zapobiec takim procederom, ministerialny zespół do wypracowania praw i obowiązków pacjenta zarekomendował szefowi Ministerstwa Zdrowia wprowadzenie stawek odszkodowawczych obowiązujących w całej Polsce i we wszystkich instytucjach decydujących o wypłacie odszkodowań.
W Polsce w skutek błędów lekarskich umiera rocznie ponad 20 tys. osób. 123rf.com
Cennik za określony uszczerbek na zdrowiu
Jak wyjaśnia w rozmowie z PAP Urszula Jaworska, przewodnicząca zespołu do wypracowania praw i obowiązków pacjenta, szef resortu zdrowia, śladem firm ubezpieczeniowych, powinien przygotować akt prawny zawierający tabele ze stawkami odszkodowawczymi za błędy lekarskie czy zdarzenia niepożądane, do jakich doszło w publicznej służbie zdrowia.

– Ubezpieczyciele mają tabele, w których do określonego stanu uszczerbku na zdrowiu, do którego doszło u ubezpieczonego w wyniku jakiegoś zdarzenia, przypisane są kwoty – tłumaczy.


– Chcemy, aby niezależnie od tego, czy pacjent będzie dochodził odszkodowania od szpitala, czy od komisji wojewódzkiej, otrzymał za ten sam uszczerbek na zdrowiu odszkodowanie w tej samej wysokości – twierdzi, dodając, że wysokość odszkodowania „nie może być uznaniowa”, jak zdarza się obecnie.

Błędy lekarskie
Dziś kwestie odszkodowań reguluje kodeks cywilny. Poza sądem roszczenia można składać również do Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych, jednak według NIK system nie działa prawidłowo. Tymczasem szacuje się, że wskutek błędów lekarzy w Polsce umiera ponad 20 tys. osób rocznie.