Uprzywilejowani w użytkowaniu wieczystym. Dla wybrańców upust może wynieść nawet 100 proc.

Patrycja Wszeborowska
W nowelizacji ustawy likwidującej użytkowanie wieczyste rząd chce uprosić system rabatów. Wycofał się z pomysłu coraz mniejszych upustów z roku na rok, ale w zamian szykuje ofertę dla wybranych grup, m.in. samotnych matek.
Rząd planuje bonifikaty przy spłacie użytkowania wieczystego nawet do 100 proc. dla wybranych grup społecznych. flickr.com / Tom Parnell / CC BY-SA 2.0
Zniesienie reliktu PRL-u
Dzięki ustawie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe od 1 stycznia 2019 r. znika użytkowanie wieczyste, zaś grunt, na którym stoi dom lub blok, przechodzi z rąk państwa na ręce właściciela budynku. Nie za darmo - nowy właściciel będzie płacić tzw. opłatę przekształceniową.

Dotychczas rząd zaproponował likwidację użytkowania wieczystego, w myśl której z każdym rokiem stawki za przewłaszczenie maleją. Mają one odpowiadać wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste obowiązującej w dniu przekształcenia. Istnieje również możliwość natychmiastowej spłaty z nawet 60 proc. bonifikatą. 

Likwidacja zróżnicowanych w latach ulg

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Samorządy, tonąc w morzu papierkowej roboty, nie nadążają one wysłać zaświadczeń do dotychczasowych użytkowników wieczystych, których liczba sięga ok. 2,5 mln. Ci z kolei obawiają się, że z powodu opóźnień nie zdążą skorzystać z największej bonifikaty - jednorazowej i tym samym najniższej opłaty za przewłaszczenie.


Dlatego Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zaproponowało likwidację zróżnicowanych w poszczególnych latach bonifikat, o czym informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Rząd najprawdopodobniej zaproponuje rozwiązanie, zgodnie z którym niezależnie od terminu uzyskania zaświadczenia mieszkaniec będzie mógł liczyć na taki upust, jaki obowiązuje w pierwszym roku od przekształcenia (w 2019 r.), czyli najwyższy możliwy.

Bonifikaty do 100 procent
W rozmowie z „DGP” wiceminister MIR Artur Soboń zapewnia, że rząd jest gotów wprowadzić ustawowe bonifikaty również w odniesieniu do gruntów tych samorządów, które nie zaoferowały mieszkańcom żadnych ulg. Atrakcyjne ulgi, nawet do 100 proc., mogłyby otrzymać wybrane grupy społeczne, np. rodziny z osobami niepełnosprawnymi czy samotne matki.