13 funkcji Gmaila, które mogliście przegapić, a na pewno się przydadzą

Konrad Siwik
Google dodało ostatnio do swojej skrzynki mailowej nową opcję planowania wiadomości. Dzięki niej możemy ustalić, o której mail zostanie wysłany do odbiorcy. Warto zaznaczyć, że Gmail posiada wiele innych funkcji, które ułatwiają korzystanie ze skrzynki. Oto 13 najbardziej praktycznych.
Gmail posiada wiele funkcji, które sprawią, że korzystanie z niego będzie dużo wygodniejsze. fot. 123rf.com - Kaspars Grinvalds
Zaplanuj wysłanie wiadomości
Pierwsza i najnowsza opcja, to oczywiście wspomniane planowanie wiadomości. Ta funkcja jeszcze niedawno była dostępna tylko dzięki różnym rozszerzeniom aplikacji. Teraz działa bez problemów w aplikacji Gmail oraz na stronie poczty od Google. Korzystanie z niej jest dziecinnie proste zarówno na stronie, jak i aplikacji. Możecie o tym przeczytać w naszym tekście poświęconym nowej funkcji.
Od niedawna w Gmailu istnieje opcja zaplanowania wiadomości. Teraz możemy ustalić, o której e-mail zostanie wysłany do odbiorcy.Gmail - Screenshot

Inteligentne tworzenie wiadomości
Funkcja oparta na sztucznej inteligencji, czyli Smart Compose, pozwala Gmailowi pomóc ci w szybszym pisaniu wiadomości e-mail. Opcja działa dzięki uczeniu maszynowemu, które przyzwyczaja się do twojego stylu pisania. Podczas wprowadzania tekstu będą pojawiać się sugestie. Żeby je akceptować wystarczy, po ich pojawieniu, kliknąć przycisk Tab. Można z niej korzystać także na Androidzie. W tym przypadku po pojawieniu się sugestii trzeba przesunąć palcem po jasnym tekście. Niestety opcja obsługuje obecnie języki: angielski, hiszpański, francuski, włoski i portugalski.
Dzięki uczeniu maszynowemu Gmail jest w stanie przewidzieć nasze myśli zanim przeniesiemy je na ekran. Niestety opcja nie jest jeszcze dostępna w języku polskim.Gmail - screenshot

Tryb poufny i czas wygaśnięcia
Ta wiadomość ulegnie samozniszczeniu za… Tak w skrócie można opisać funkcję wprowadzoną rok temu przez Google. Tryb poufny umożliwia ustawienie czasu, po którego upływie wiadomość zniknie ze skrzynki odbiorcy. Wybór jest jednak ograniczony do 1 dnia, tygodnia, miesiąca, 3 miesięcy lub 5 lat. Przy tym odbiorca nie może przekazywać wiadomości, kopiować jej, drukować, ani pobierać jej treści. Funkcja jest dostępna w przeglądarce i aplikacji. W pierwszym przypadku po otwarciu okna nowej wiadomości wystarczy kliknąć ikonę kłódki z zegarkiem. W przypadku telefonu należy kliknąć pionowe … i wybrać „Tryb poufny”.
Tryb poufny zapewnia większą kontrolę nad wysyłanymi wiadomościami.Gmail - screenshot

Sprawdzanie pisowni
Gmail to skrzynka międzynarodowa i często osoby z niej korzystające posługują się różnymi językami. Skrzynka jest też wykorzystywana przez firmy, dlatego istnieje możliwość, że pracownicy muszą komunikować się z zagranicznymi kontrahentami. Żeby mieć pewność, że nasza wiadomość jest poprawnie napisana można po prostu sprawdzić pisownię. Wystarczy w oknie wiadomości kliknąć pionowe ... i po pojawieniu się opcji w dolnym prawym rogu, wybrać odpowiedni język.
Pisząc maila w obcym języku możemy z łatwością sprawdzić, czy nie popełniliśmy błędu. Wystarczy włączyć sprawdzanie pisowni.Gmail - screenshot

Tłumaczenie wiadomości
Skoro już piszemy wiadomości w obcym języku, to oczekujemy też odpowiedzi. Oczywiście posługując się jakimś językiem, powinniśmy znać go chociaż w stopniu podstawowym. Jeśli jednak nie mamy pewności co może oznaczać jakaś wiadomość, to możemy ją przetłumaczyć.
Google tłumacz pomoże zrozumieć nawet koreański.Gmail - screenshot
Trzeba mieć jednak na uwadze, że tłumaczenia nie są jeszcze idealne.Gmail - screenshot



Cofnij wysyłanie
Zdążyłeś wysłać wiadomość i nagle przypomniało Ci się, że nie dodałeś załącznika? A może zauważyłeś, że popełniłeś jakiś błąd w pisowni? Chyba też każdemu przez przypadek zdarzyło się kliknąć wyślij. Standardowo w Gmailu masz 5 sekund na cofnięcie wiadomości. Możesz jednak ten czas wydłużyć do 30 sekund. Żeby to zrobić musisz wejść w ustawienia i w sekcji Ogólne wydłużyć aktywność funkcji.
Jeśli zdarza ci się zbyt szybko wysyłać wiadomości, to jest na to rozwiązanie. Wystarczy dodać sobie trochę czasu na cofnięcie wysyłania.Gmail - screenshot

Gmail offline
Sieć się zerwała, jesteś w podróży i nie masz zasięgu, lecisz samolotem i wciąż możesz korzystać z Gmaila - możesz odpowiadać na dostarczone wcześniej wiadomości, czytać je i wyszukiwać archiwalne. Jak zaleca Google, najlepiej oznaczyć stronę mail.google.com zakładką w Chrome klikając gwiazdkę. Tylko w tej przeglądarce można korzystać z trybu offline. Żeby go włączyć wystarczy przejść do ustawień, wybrać kartę Offline i zaznaczyć opcję Włącz pocztę offline.
Żeby korzystać z Gmaila nie jest konieczne połączenie z siecią. Trzeba jednak pamiętać, żeby włączyć odpowiednią opcję w ustawieniach.Gmail - screenshot

Przeciąganie wiadomości między kartami
W Gmailu istnieje możliwość segregowania wiadomości w kartach. Te, które naszym zdaniem nie pasują do kategorii, mogą zostać w szybki sposób przeniesione do bardziej odpowiedniej. Wystarczy złapać kursorem wiadomość i przesunąć ją do innej karty. W ustawieniach skrzynki można skonfigurować dodatkowe kategorie. Oprócz „Głównych, Społeczności i Ofert”, można dodać „Powiadomienia i Fora”. Żeby to zrobić należy kliknąć ikonkę ustawień i wybrać „Skonfiguruj skrzynkę odbiorczą”.
Żeby przenieść wiadomość do innej karty wystarczy złapać ją kursorem i przenieść w odpowiednie miejsce.Gmail - screenshot

Prawy przycisk myszy
Jedna z poprzednich aktualizacji wprowadziła dodatkowe opcje kryjące się pod prawym przyciskiem myszy. Po najechaniu kursorem na interesującą nas wiadomość i kliknięciu PPM, pojawi się długa lista komend, jakie możemy wykonać. Z niej również możemy przenieść wiadomość do innej karty. Oprócz szybkiej odpowiedzi lub przekazania wiadomości możemy ją, archiwizować, odłożyć na wskazany dzień, oznaczyć etykietą, a jeśli nadawca jest natrętny, to po prostu go ignorować.
Prawy przycisk myszy zapewnia sporą funkcjonalność w skrzynce Google.Gmail - screenshot

Wyselekcjonowane powiadomienia
Denerwują cię ciągłe powiadomienia o przychodzących wiadomościach, które zalewają twoją skrzynkę? Ale nie chcesz ich wyłączać, by nie przegapić ważnej wiadomości? Jest rozwiązanie. W aplikacji na telefon możesz ustawić alerty tak, aby informowały cię tylko w przypadku ważnych i wyczekiwanych wiadomości. W tym celu trzeba kliknąć pionowe ||| w górnym lewym roku, zjechać na sam dół, wejść w ustawienia aplikacji, wybrać swój e-mail i w sekcji powiadomień wybrać tylko te o wysokim priorytecie.
Aplikacja Gmail pozwala ograniczyć powiadomienia tylko dla najważniejszych wiadomości.Gmail - screenshot

Kolorowe gwiazdki i inne znaczniki
Jeżeli żółte gwiazdki nie są dla ciebie wystarczającym oznaczeniem i chcesz wyróżnić inne wiadomości, to jest na to sposób. W tym celu należy wejść w ogólne ustawienia skrzynki i zjechać w dół do ustawień Gwiazdek. Tam wystarczy przesunąć kursorem symbole, z których chcemy korzystać i zapisać zmiany. Od teraz klikając kilkukrotnie na gwiazdkę obok wiadomości możemy wybrać jej kolor.
Oprócz żółtych gwiazdek, którymi możemy wyróżnić wiadomości, można wybrać także inne kolory i znaczniki.Gmail - screenshot

Okienko podglądu wiadomości
Domyślne ustawienia Gmaila wyświetlają tylko listę twoich wiadomości. Żeby przeczytać którąś z nich musisz w nią wejść. Wtedy jednak nie będziesz widział pozostałych wiadomości, a w niektórych przypadkach może to być przydatne. Okazuje się, że nie trzeba otwierać Gmaila w dwóch oddzielnych oknach, żeby widzieć treść wiadomości oraz listę. Istnieje bowiem możliwość włączenia okienka podglądu. W tym celu należy wejść w ustawienia i przejść do sekcji Zaawansowane. Tam ukrytych jest kilka przydatnych opcji, w tym wspomniane Okienko podglądu. Po jego włączeniu i zapisaniu zmian, nad listą wiadomości, zaraz obok ikony ustawień, pojawi się nowy przycisk. Wciskając go możemy wybrać, w jaki sposób wyświetla się podgląd wiadomości.
Przycisk trybu podziału okienka umożliwia wybór w jaki sposób chcemy wyświetlać podgląd wiadomości.Gmail - screenshot

Panel boczny
Korzystanie z innych usług Google w Gmailu jest możliwe od momentu wprowadzenia bocznego panelu, który ukrywa się po prawej stronie ekranu. Po jego wysunięciu można skorzystać z kilku innych aplikacji dostarczonych przez Google. Można np. sprawdzić harmonogram i dodać lub edytować wydarzenia w Kalendarzu, utworzyć notatkę lub listę w Keep oraz dodać zadania do wykonania i terminy w Liście zadań. Dodatkowo istnieje opcja dodania innych narzędzi, dzięki którym z poziomu skrzynki, można wykonywać zadania w innych programach jak np. Trello, Dropbox, Asana itd. Wystarczy wcisnąć + pod ikonami narzędzi Google i pobrać interesujące nas dodatki. Otwarte aplikacje można też szybko przenieść do oddzielnej karty za pomocą przycisku znajdującego się obok "x".
Panel boczny umożliwia jednoczesne korzystanie ze skrzynki i innych usług Google. Pobierając dodatki, można też korzystać z usług innych aplikacji.Gmail - screenshot