To się nie spodoba wielu kierowcom. Wiemy, w których polskich miastach jeździ się najgorzej

Konrad Siwik
Które miasta są najbardziej przyjazne kierowcom? W nowym badaniu wzięto pod uwagę największe miasta w Polsce. Eksperci sprawdzili je pod kątem takich kryteriów jak liczba kolizji, prędkość jazdy czy parkowanie.
Lublin pozostaje na pierwszym miejscu wśród miast najbardziej przyjaznych kierowcom. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Spośród 19 miast zespół Oponeo wyłonił dwa zwycięskie. Okazały się nimi Lublin i Kielce – co nie było zaskoczeniem, ponieważ powtórzyły wynik z zeszłego roku. Lublin zwyciężył w kategorii miast powyżej 300 tys. mieszkańców. Kielce wygrały z innymi mniej zaludnionymi miastami.

Na drugim miejscu za Lublinem uplasował się Szczecin, a za nim Gdańsk oraz Łódź ex aequo z Krakowem. Ostatnie miejsce zajmuje Warszawa, a zaraz przed nią jest Wrocław oraz Bydgoszcz ex aequo z Poznainiem.
Lublin triumfuje w rankingu miast przyjaznym kierowcom. Warszawa pozostaje daleko w tyle za pozostałymi sześcioma miastami.Materiały prasowe


W kategorii miast do 300 tys. za Kielcami był Sosnowiec, Gliwice, Katowice, Rzeszów, Białystok, Częstochowa. Trzy ostatnie miejsca zajmują kolejno Radom, Toruń i Gdynia.


Miasta musiały zdać trudny egzamin
Eksperci sprawdzili miasta pod kątem różnych kryteriów takich jak: liczba kolizji, prędkość jazdy, parkowanie, ceny paliw, koszt wymiany opon, cena ubezpieczenia OC oraz nowa kategoria – infrastruktura dla samochodów elektrycznych.

Najmniej kolizji zgłaszanych jest w Szczecinie, Wrocławiu i Gdańsku. Z kolei najwięcej stłuczek zdarza się w Warszawie. Tam statystycznie dochodzi do dwukrotnie większej liczby wypadków niż w pozostałych miastach. W mniejszych miastach najbezpieczniej jest w Kielcach, Radomiu i Gliwicach. Z kolei na ostatnim miejscu są Katowice.

Samochody elektryczne po raz pierwszy w rankingu
Rosnąca popularność samochodów elektrycznych skłoniła ekspertów do wprowadzenia nowej kategorii. W kwestii dostępu do stacji ładujących najlepiej poradziła sobie Warszawa. W mieście są 72 stacje (1 stacja na 7 km2). Sporo stacji jest też we Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Krakowie. Natomiast najgorzej wypada Łódź, gdzie jedna stacja przypada na 27 km2.

Katowice poradziły sobie najlepiej wśród miast do 300 tys. mieszkańców. Jest tam 29 stacji. Dobrym wynikiem mogą pochwalić się także Kielce oraz Gdynia.

Ranking dróg z najczęstszą kontrolą
Przed majówką przedstawiliśmy ranking dróg przygotowany przez firmę Yanosik. W najnowszej analizie na 2019 rok uwzględniono drogi z całej Polski i wyłoniono te, na których odnotowano najwięcej potwierdzonych zgłoszeń o kontroli prędkości. Dane obejmują dni weekendowe od 1 stycznia do 14 kwietnia br.

Droga krajowa nr 7 znalazła się na szczycie zestawienia, gdzie kierowcy od początku roku zgłosili 20 kontroli prędkości na 1 km drogi. Za nią uplasowała się DK 1, która miała nieco mniejszy wynik. Na trzecim miejscu znalazła się DK 80, na której przypadło prawie 19 kontroli na kilometr drogi.

W dużych miastach za parkingi zapłacisz telefonem
Jak informowaliśmy w INNPoland.pl, przy okazji podpisania przez Warszawę nowej umowy z operatorem płatności mobilnych Skycash, wprowadzono nowości w aplikacji związane z parkowaniem. Od teraz korzystający z apki nie muszą zasilać wewnętrznego portfela. Wystarczy dodać dane z karty płatniczej, żeby uregulować kwotę proporcjonalną do długości postoju.

Funkcja mobiParking działa już w prawie 70 miastach, a sama aplikacja w 148 miastach w Polsce.