Przedsiębiorcy nareszcie zwolnieni z podwójnego obowiązku. Zmiany w ustawie o VAT

Konrad Siwik
Posłowie poparli projekt ustawy, która ułatwi życie przedsiębiorcom. Wraz z jej wejściem w życie właściciele firm nie będą musieli wypełniać i wysyłać deklaracji VAT. Wystarczy, że są wysyłane Jednolite Pliki Kontrolne.
Nowa ustawa przyjęta przez sejm likwiduje konieczność wysyłania deklaracji VAT przez przedsiębiorców. Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Prawie wszyscy posłowie, bo 428 z 429, zgodzili się z nowelizacją ustawy o podatku VAT – podaje money.pl. Na jej mocy znika obowiązek rozliczania podatku VAT deklaracjami VAT-7 lub VAT-7K i załącznikami do niej.

Wystarczy elektroniczna wysyłka Jednolitych Plików Kontrolnych, których treść jest bardziej rozbudowana i zawiera dokładniejsze informacje.

Przedsiębiorcy do tej pory musieli wysyłać oba dokumenty.

Plany PiS co do podwyżki VAT
Rząd nie planuje podwyższyć stawki podatku VAT do 26 proc, chce go za to zmniejszyć, ale nie w formie prostej obniżki – powiedział na początku czerwca wicepremier Jacek Sasin.


Wyznał, że plan reformy matrycy VAT-owskiej autorstwa byłej minister finansów Teresy Czerwińskiej wymaga „doprecyzowania”.

Dodał, że plan resortu finansów miał kosztować budżet kilkaset milionów złotych, jednak nie został on jeszcze uchwalony przez parlament, ponieważ „pewne kwestie muszą być doprecyzowane”.

Rząd obniży VAT w 2022 roku?
W 2022 roku stawki VAT mają obniżyć się z 23 do 22 proc. i z 8 do 7 proc. Ekonomiści radzą jednak, by nie przywiązywać się do tej daty. Jest ona na tyle odległa, że po drodze może się wiele jeszcze wydarzyć.

Zdaniem rządu zmiana stawek VAT powinna mieć miejsce, gdy relacja długu publicznego do PKB wynosić będzie nieco ponad 40,6 proc.

I choć zmiana ta nastąpić ma automatycznie, to eksperci są sceptyczni. Mechanizm obniżenia podatku można przecież w każdej chwili zmienić. Zwłaszcza, że dochody z VAT nie rosną tak szybko, jak zakładano.