Rząd zwiększy kompetencje farmaceutów. Będą mogli wystawiać recepty na leki refundowane

Konrad Siwik
Rola farmaceuty w systemie ochrony zdrowia ma zostać zwiększona na podstawie nowego projektu ustawy o zawodzie farmaceuty, opublikowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Jedna z ważniejszych zmian umożliwi farmaceucie wypisanie recepty na podstawie recepty wystawionej wcześniej przez lekarza.
Nowy projekt ustawy zakłada, że farmaceuta będzie mógł wystawiać recepty na podstawie "recepty kontynuowanej". Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta
Mowa o „recepcie kontynuowanej”, która jest wystawiana początkowo przez lekarza. Wystawiana będzie w formie elektronicznej, a uprawniony farmaceuta będzie mógł na jej podstawie wystawić własną receptę na produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne – wylicza portal Money.pl.

Farmaceuta wystawi receptę na podstawie zapisanego w SIM (System Informacji Medycznej) zlecenia lekarza dotyczącego kontynuacji terapii danymi lekami. Będzie mógł to zrobić w terminie podanym przez lekarza, ale nie dłuższym niż 12 miesięcy od daty wystawienia tej recepty.


Aptekarz musi sprawdzić oryginalność leków
Na początku roku weszły przepisy, które nakładają na aptekarzy obowiązek sprawdzenia, czy wydawany lek nie jest podróbką. Zlekceważenie obowiązku i wydanie klientowi podróbki wiąże się z karą sięgającą nawet pół miliona złotych. Problem w tym, że baza, w której aptekarz ma sprawdzać oryginalność leku, jest niepełna.

Zamawianie leków przez internet w upał może być niebezpieczne
Zamawiasz leki przez internet? Uważaj na upały. Wysyłane medykamenty nie mają żadnej izolacji termicznej, a przewożone są przez kurierów w najgorętszym słońcu. Wszystkie paczki, nawet te zawierające leki, przewożone są razem „na pace”, gdzie, jak przyznają kurierzy, panuje istny piekarnik.