Dług ekologiczny wobec Ziemi jest coraz większy. Jutro zużyjemy więcej zasobów, niż zdąży się odnowić

Patrycja Wszeborowska
W poniedziałek 29 lipca br. zużyjemy tyle zasobów ziemi, że nie zdążą się one odnowić dla przyszłych pokoleń. To tak zwany dług ekologiczny, który jeszcze 20 lat temu padał dwa miesiące później niż obecnie.
Dług ekologiczny wobec Ziemi jest coraz większy. Pexels.com
Kredyt ekologiczny
Zasoby Ziemi nie są niewyczerpalne, jednak człowiek mógłby korzystać z nich z umiarem, w taki sposób prowadząc swoją konsumpcję, by zdążyły się odnowić. Niestety od wielu lat żyjemy na kredyt ekologiczny i glebę, surowce naturalne, paliwa kopalne, lasy i wodę, przypadające na cały rok do produkcji dóbr i usług, wykorzystujemy w ciągu od pięciu do siedmiu miesięcy.

O problemie pisze firma windykacyjna Kruk SA. – Z długiem ekologicznym jest podobnie, jak z długiem finansowym. Musimy czuć się odpowiedzialni za jego spłatę, aby nasze dzieci nie odziedziczyły go po nas. Każdy może zacząć samodzielnie dbać o naszą planetę i starać się ograniczać konsumpcję – mówi Piotr Krupa, prezes zarządu spółki.


Z przeprowadzonego przez firmę Kruk badania „Konsumpcjonizm i świadomość ekologiczna” na panelu Ariadna wynika, że niewiele ponad 4 proc. Polaków ma świadomość ograniczonych zasobów Ziemi. W tej grupie najbardziej świadome są osoby w wieku 18-24 lat. Jednocześnie prawie 90 rpoc. ankietowanych uważa, że roczne zasoby Ziemi w rzeczywistości wystarczają nam na 5 do 10 lat.

Świadomość ważności spraw ekologicznych
Mimo to staramy się o środowisko dbać. 86 proc. badanych zadeklarowało segregację śmieci, ponad 72 proc. wyłącza światło w pomieszczeniach, w których nie przebywa, a 39% stara się ograniczyć zużycie plastiku i ograniczać zakup produktów w plastikowych opakowaniach.

Globalna świadomość ważkości ekologii wydaje się wzrastać. Przykładem na to jest ostatnia kampania rosyjskiego oddziału Greenpeace. By uświadomić ludziom skutki globalnego ocieplenia, wynikającego m.in. z nadmiernego zużywania zasobów ziemskich, Greenpeace Russia ruszył z kampanią EarthApp.

Powstała w odpowiedzi na popularną aplikację FaceApp, która realistycznie postarzała twarz, kampania EarthApp w podobny sposób postarza Ziemię. Stosując filtr, dodający naszej planecie kilkudziesięciu lat, pokazuje, jak będą wyglądały na skutek zmian klimatu. Najpiękniejsze dziś miejsca, wkrótce będą odstraszać swoim wyglądem.