Polskie rolnictwo w dramatycznej sytuacji. Susza odbija się na naszych portfelach
Tegoroczna susza spowodowała wyschnięcie niejednego źródełka. Nie dość, że polskie rolnictwo przechodzi kryzys, to pociąga też za sobą portfele Polaków.
Z powodu suszy warzywa podrożało o ponad 32 proc. – informuje Tok FM. Z tego samego powodu mniejsze będą zbiory zbóż, co przełoży się na wzrost cen pieczywa i innych produktów zbożowych.
Kojarzona raczej z niską ceną biała kapusta podrożała aż pięciokrotnie. Ziemniaki w porównaniu z rokiem 2018 podrożały o 94 proc.
Cena wieprzowiny wzrosła w lipcu o 12,4 proc. w porównaniu z analogicznych okresem w zeszłym roku.
Ministerstwo ustali ceny warzyw, owoców i zbóż
Ceny warzyw i owoców w tym roku poszły ostro w górę. Wydaje się, że nie rusza to Ministerstwa Rolnictwa, które za sprawą nowelizacji ustawy o przewadze kontraktowej chce decydować o cenach referencyjnych dla wybranych produktów rolniczych. Jeśli firmy kupią od rolników towar po niższej cenie, muszą liczyć się z tym, że zostaną ukarane.
Kary miałyby być nakładane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To efekt nowych przepisów ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.
Ministerstwo tłumaczy, że nowelizacja ma działać na korzyść producentów rolnych. Zdaniem resortu są oni narażeni na stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych przez inne podmioty. Analiza UOKiK wskazuje, że rolnik zarabia tylko kilkanaście proc. ceny sklepowej produktów.
Programy socjalne mogą przyczynić się do kolejnego wzrostu cen
Zwiększona ilość pieniędzy na rynku sprawia, że rośnie też popyt w społeczeństwie. 13. emerytura i 500+ podbiły tempo dochodów gospodarstw domowych w drugim kwartale o ok. 1/3. Kolejna wypłata 500+ z wyrównaniem do lipca odbije się na kolejnym wzroście dochodów, a za tym idą wydatki i ceny.