Miesiące czekania na kwitek. Przez zatory w KRS przedsiębiorcy tracą pieniądze

Patrycja Wszeborowska
Zakładanie biznesu w Polsce niekiedy idzie jak przysłowiowa krew z nosa. Z powodu zatorów w Krajowym Rejestrze Sądowniczym przedsiębiorcy często tracą okazje biznesowe i pieniądze. W ostatnich dwóch latach czas oczekiwania na wpis w KRS zwiększył się z trzech tygodni do nawet pięciu miesięcy.
Proces rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowniczym wydłużył się z trzech tygodni do nawet 5 miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat. Fot. Iwona Burdzanowska / Agencja Gazeta
Pięć miesięcy czekania
Choć umowę założenia spółki do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) można zgłosić drogą elektroniczną przez system s24 – dzięki czemu rejestracja trwa zaledwie 24 godziny – to wiele firm musi zostać wpisanych do KRS w sposób tradycyjny.

Tak jest m.in. w przypadku spółek akcyjnych oraz przedsiębiorstw, których rodzaj działalności nie zawsze pasuje do internetowego „gotowca” umowy. Co więcej, każda zmiana w spółce niezarejestrowanej przez internet, np. zmiana członków zarządu, nie może być dokonana on-line, a również tradycyjnie.


Papierologia rejestrowa i brak informatyzacji sprawia, że czas oczekiwania na wpis w KRS znacznie się wydłużył. Jak podaje portal prawo.pl, w ciągu ostatnich dwóch lat w samej Warszawie zwiększył się z trzech tygodni do nawet pięciu miesięcy. Zaś długi czas rejestracji utrudnia prowadzenie biznesu.

Przedsiębiorcy tracą okazje biznesowe i pieniądze
Nie brakuje przykładów – kancelaria adwokacka Marcina Hołówki z powodu zatorów w KRS ostatnio rejestrowała spółkę deweloperską przez trzy miesiące. Klient, któremu zależało na czasie, w pewnym momencie zaczął oskarżać obsługującą go prawniczkę o celowe przedłużanie procedury rejestracji.

Według prawników jedynym rozwiązaniem na przyspieszenie rejestracji jest jej pełna elektronizacja. Ministerstwo Sprawiedliwości, w odpowiedzi na pytanie, kiedy ona nastąpi, twierdzi, że procedura zostanie przeniesiona do internetu od marca 2020 r. Nie ma jednak pewności, że nie zostanie ona przesunięta.

Procedura rejestracji wygląda inaczej w przypadku zakładania działalności gospodarczej. Chętni mogą skorzystać z zupełnie bezpłatnej usługi rejestrowania swojej działalności w CEIDG przez telefon. Jak sprawdziliśmy w INNPoland,pl, pracownicy infolinii udzielają też wyczerpujących informacji, dotyczących zakładania działalności gospodarczej, a także przejść cały proces wypełniania wniosku wraz z konsultantem.

Proces rejestracji działalności w CEIDG wymaga jednak profilu zaufanego, bankowości internetowej lub podpisu elektronicznego.