Szczur za kierownicą. Naukowcy nauczyli gryzonie prowadzić małe samochodziki

Patrycja Wszeborowska
Szczury to wyjątkowo zmyślne zwierzęta. Jak bardzo, udowadnia to eksperyment przeprowadzony przez naukowców z Wirginii, którzy nauczyli gryzonie prowadzić małe samochody. Doświadczenie udowodniło, że mózgi tych zwierząt są o wiele bardziej elastyczne, niż do tej pory sądzono.
Naukowcy nauczyli szczury prowadzić prowizoryczny samochód. Pexels.com
Szczur za kierownicą
Gryzonie potrafią wykonywać proste zadania, takie jak poruszanie się po labiryntach, naciskanie pasków czy rozpoznawanie przedmiotów. Jednak naukowcy z Uniwersytetu Richmond w Wirginii zdecydowali nauczyć je czegoś bardziej wyrafinowanego, jak pisze serwis NewScientist.com.

Aby sprawdzić, czy szczury będą potrafiły podjechać prowizorycznym samochodem po nagrodę w postaci smakołyka, badacze wpierw zbudowali mały pojazd. Ramę skonstruowali z plastikowego pojemnika na żywność, dodali koła oraz trzy miedziane pręty na przedniej ścianie, które służyły za kierownicę. Dotknięcie lewego, środkowego lub prawego pręta kierowało samochodem w różnych kierunkach.


Prowadzenie odpręża
Szczury tak dobrze nauczyły się prowadzić pojazd, że zaczynały jeździć po pomieszczeniu nie po to, by uzyskać jedzeniową nagrodę, lecz ot tak, dla zabawy. Naukowcy potwierdzili swoje obserwacje mierząc im poziomy hormonów. Okazało się, że w trakcie treningu jazdy szczury się rozluźniały, a hormon odpowiadający za stres, zmniejszał się.

Co ciekawe, szczury, które prowadziły, były mniej zestresowane od tych, które siedziały jako pasażerowie w zdalnie sterowanych samochodach. Naukowcy z Wirginii twierdzą, że ich eksperyment pokazuje, jak bardzo mózgi szczurów są neuroplastyczne i gotowe na nowe wyzwania.

– Wierzę, że szczury są mądrzejsze niż sądzi większość ludzi, i że większość zwierząt jest mądrzejsza w bardziej wyjątkowy sposób, niż nam się wydaje – podsumowała Kelly Lambert, kierownik doświadczenia.