Skóra z drukarki. Naukowcy wydrukowali nabłonek z naczyniami krwionośnymi

Izabela Wojtaś
Bioprinting, czyli drukowanie, to już nie futurystyczna wizja, tylko rzeczywistość. Amerykańskim naukowcom udało się wydrukować skórę wraz z naczyniami krwionośnymi. Teraz trwają pracę nad metodą „edycji” drukowanych komórek.
Naukowcom udało się wydrukować skórę wraz z naczyniami krwionośnymi. To przełom w transplantologii i biodruku. Fot. Yale Rosen / Flickr.com / CC BY-SA 2.0
Naukowcy z nowojorskiego zespołu Rensselaer Polytechnic Institute we współpracy z kolegami z Yale University wydrukowali za pomocą drukarki 3D strukturę przypominającą skórę wyposażoną w ludzkie komórki śródbłonka i perycytów, co sprawia, że mogą się w niej rozwijać naczynia krwionośne. To krok milowy w badaniach klinicznych nad przeszczepami skóry.

Jak powiedział New Atlas prof. Pankaj Karande, kierownik badań, to niezwykle ważne osiągnięcie, ponieważ teraz możemy przeszczepiać krew i składniki odżywcze niezbędnego do tego, by utrzymał się przeczep.


Przełom w biodruku 3D
Lekarze przeszczepiali już skóry wydrukowane za pomocą bioatramentu. Niestety do tej pory, z racji tego, że skóra nie była wyposażona w naczynia krwionośne, obumierała, a takie przeszczepy były traktowane jako rozwiązania tymczasowe. Dzięki innowacyjnemu osiągnięciu badaczy, teraz może się to zmienić.

Naukowcy twierdzą, że tkanka, nad którą pracują, może zrewolucjonizować metodę leczenia głębokich oparzeń. Jak podaje New Atlas, przeprowadzono już badania na myszach. Przeczepiono im na otwarte rany fragmenty wydrukowanej skóry. Efekty były zdumiewające - po czterech tygodniach naczynia krwionośne myszy połączyły się z wydrukowanymi.

Teraz badacze pracują nad metodą edytowania komórek dawcy. Wszystko po to, by przeczepiane fragmenty nie były odrzucane przez ciała biorców. Opracowywana technologia znajdzie zastosowanie nie tylko u osób z urazami czy chorobami skóry, lecz także będzie mogła być wykorzystywana do testowania chemii, leków czy kosmetyków.

Pamiętajmy, że tak wielkie przełomy w zakresie biodruku 3D nie dzieją się wyłącznie w USA. W INNPoland.pl opisywaliśmy, jak zespół pod nadzorem polskich badaczy wydrukował w 3D jako pierwszy na świecie wyspy trzustkowe.