Program Mieszkanie+ 5 lat temu uruchomili też Brytyjczycy. Właśnie ogłoszono jego fiasko

Konrad Bagiński
W 2014 roku brytyjski rząd uruchomił duży program polegający na budowie tanich mieszkań i domów dla obywateli na Wyspach. Właśnie przyszedł czas rozliczeń brytyjskiego "mieszkania plus". Okazało się, że miliony funtów poszły w błoto, nie powstało ani jedno odpowiednie lokum.
Program Mieszkanie Plus to pomysł polskiego rządu, ale podobne mają inne władze Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Około 174 mln funtów od brytyjskich podatników zostało wykorzystanych na przygotowanie gruntów przeznaczonych pod "domy początkowe", ale reszta przeznaczonego na ten cel budżetu pójdzie gdzie indziej. Mowa o programie "starter homes", zapoczątkowanym w 2015 roku.

Partia Konserwatywna zobowiązała się wtedy do zbudowania 200 tys. nowych mieszkań i domów, które miały być sprzedawane wyłącznie osobom w wieku poniżej 40 lat i kupującym własne lokum po raz pierwszy. National Audit Office, czyli brytyjski odpowiednik NIK twierdzi, że rząd nie zdołał zbudować żadnego z obiecanych „domów startowych”, mimo że przeznaczył na ten projekt ponad 2 miliardy funtów - pisze "Rzeczpospolita".


NAO wyliczył, że na pozyskanie i przygotowanie miejsc pod budowę domów początkowych wydano 174 mln funtów.

Co ciekawe, chociaż ustawa o mieszkalnictwie i planowaniu z 2016 r. stworzyła ramy prawne dla projektu, to odpowiednie przepisy wykonawcze jeszcze nie weszły w życie. Przez to zbudowane nawet mieszkania nie mogły być objęte programem.

W Wielkiej Brytanii sprzedaje się coraz mniej mieszkań, bo przez małą podaż rosną ceny. Coraz mniej ludzi stać na kupno mieszkania za cenę rynkową.

Nad Wisłą podobnie
Również w Polsce program budowy tanich mieszkań zalicza poślizg za poślizgiem. W tym roku nie będzie 100 tysięcy mieszkań, które obiecał premier Morawiecki. W przyszłym też nie. Ile w taki razie ich będzie? W tym roku około... tysiąca. W przyszłym roku ma być trochę lepiej.

Rządowy program Mieszkanie plus ruszył w 2017 roku. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział budowę tysięcy tanich mieszkań z bardzo niskim czynszem. Rocznie miało powstawać 150 tysięcy lokali, zaś czynsz miał wynosić 10-20 zł za metr kwadratowy. Dodatkowe 2-4 złote za metr dawało szansę na wykup mieszkania w przyszłości.

Krajowy Zasób Nieruchomości i regulowana część programu Mieszkanie Plus praktycznie nie działają. Ostatnio ustawę o Zasobie poprawiono, by usprawnić jego funkcjonowanie. Na razie niewiele to dało.