Teleportacja wchodzi na wyższy poziom. Einstein się mylił

Izabela Wojtaś
Naukowcom po raz pierwszy udało się kwantowo teleportować informacje między dwoma układami komputerowymi. To przełom w fizyce.
Naukowcom udało się po raz pierwszy kwantowo teleportować informacje miedzy dwoma układami komputerowymi. Źródło: Pixabay.com
Badaczom z University of Bristol i Technical University of Denmark po raz pierwszy udało się dokonać kwantowej teleportacji między dwoma układami komputerowymi. Jak czytamy w New Atlas, wysłali informacje z jednego układu do drugiego bez fizycznego i elektronicznego połączenia.

Jak tego dokonano?
Taka teleportacja była możliwa dzięki zjawisku splątania kwantowego. Co to takiego? Do splątania dochodzi wtedy, gdy dwie całkowicie odrębne cząsteczki z niewyjaśnionego powodu współdzielą pewne swoje charakterystyki.

Dzięki temu dwie cząstki mogą się ze sobą „komunikować się” na duże odległości. To zjawisko, w którego istnienie wątpił sam Einstein i które nazywał „upiornym oddziaływaniem na odległość”.


Einstein by się zdziwił
Jak wskazują badacze, hipotetycznie nie ma żadnych ograniczenia co do odległości, na jaką może się odbywać teleportacja kwantowa. A to stoi w sprzeczności z naszą dotychczasową wiedzą i zdziwiłoby nawet samego Einsteina.

Dlaczego? Jak wiemy, nic nie może podróżować szybciej niż prędkość światła, a przy teleportacji kwantowej pojawia się wrażenie, że informacje przekraczają to ograniczenie.

Oczywiście, jak czytamy w New Atlas, już wcześniej informacje były teleportowane, i to na większe odległości, ale teleportacja między dwoma różnymi układami stanowi przełom w obliczeniach kwantowych.

Fizyka przyniesie pewnie jeszcze wiele ciekawych odkryć. Niedawno przez media przetoczyło się hasło „kwantowa supremacja” – opowiedział nam o niej dr Przemysław Chojecki z Ulam.ai.