Zabraknie ważnego ułatwienia dla przedsiębiorców. Skarbówka obawia się błędów

Katarzyna Florencka
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, w 2020 r. z automatycznego rozliczenia podatków w systemie Twój e-PIT nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy. Rząd przyznaje, że Krajowa Administracja Skarbowa po prostu nie jest jeszcze na to gotowa.
W 2020 r. osoby prowadzące działalność gospodarczą nie rozliczą się w systemie Twój e-PIT. Fot. Adam Kozak / Agencja Gazeta
W sumie dobrze się stało, że ten szczegół dotarł do właściwych uszu zanim jeszcze system spowodował chaos, częstując przedsiębiorców całą masą błędów – nie sposób jednak nie zauważyć, że jeszcze na początku grudnia wszystko grało na tyle, że informacja o automatycznym rozliczeniu dla przedsiębiorców została oficjalnie potwierdzona przez resort finansów.

W 2020 r. automatycznie wypełnione zostać miały zeznania PIT-36 (opodatkowani na zasadach ogólnych), PIT-36L (dla osób stosujących podatek liniowy) oraz PIT-28 (dla "ryczałtowców").

Bez ułatwienia dla przedsiębiorców
Wystarczyło jednak kilka tygodni, a zeznania całkowicie się zmieniły. Jak zauważył "Dziennik Gazeta Prawna", w projekcie nowelizacji ustawy, który właśnie trafił do Sejmu, zabrakło możliwości skorzystania z Twój e-PIT przez osoby prowadzące działalność gospodarczą.


Resort finansów wprost przyznaje, że KAS może w przyszłym roku nie podołać temu obowiązkowi.

– Dlatego KAS sporządzi PIT-36 tylko wybranym grupom podatników (np. pracownikom zagranicznym), a PIT-28 tylko tym, którzy uzyskują przychody z najmu prywatnego, opodatkowanego ryczałtem ewidencjonowanym – czytamy w dzienniku.

Digitalizacja skarbówki
Co ciekawe, jeszcze przed momentem szef KAS Piotr Walczak chwalił się w rozmowie z PAP, że w niedalekiej przyszłości wszystkie sprawy podatkowe będzie można załatwić przez internet. Zapowiadał, że Twój e-PIT to dopiero początek digitalizacji kontaktu z administracją skarbową w Polsce.

Pełne ucyfrowienie formy kontaktów z urzędem skarbowym nie nastąpi do końca 2020, jednak nadchodzący rok byłby tym, który istotnie nas do tego przybliży. Ideą, jaka przyświeca tworzeniu takiego rozwiązania jest, by uczciwy podatnik nie musiał mieć osobistego kontaktu z organami skarbowymi w ogóle, a wszystkie sprawy mógł załatwić w sieci.

Twój e-PIT w praktyce
Usługa Twój e-PIT dostępna jest od lutego 2019 r. i jest dla podatnika sporym udogodnieniem: PIT wypełnia za nas Urząd Skarbowy, naszym zadaniem jest jedynie sprawdzenie, czy wszystko się zgadza i wprowadzenie ewentualnych poprawek. W tym roku deklarację on-line złożyło 16 mln Polaków, zaś 7 mln skorzystało w tym celu z usługi Twój e-PIT. 2,2 mln zdecydowało się na rozliczenie automatyczne.

Twój e-PIT zaliczył jednak kilka sporych wpadek. Przede wszystkim, tuż po jego uruchomieniu okazało się, że w systemie znalazła się luka pozwalająca pracodawcy podejrzeć PIT swojego pracownika i zobaczyć czy gdzieś dorabiał i komu przekazuje 1 proc. podatku. Ministerstwo Finansów musiało naprędce tę dziurę łatać.

Z kolei niektóre osoby, które bez sprawdzania powierzyły systemowi automatyczne rozliczenie podatku, mogły mocno oberwać po kieszeni. Jak się okazało, system nie uwzględniał automatycznie bardzo wielu ulg, które prowadzą do obniżenia podatku.