Ujawniono najdziwniejsze biznesy Skarbu Państwa. To m.in. wozy do gnojówki i salon gier

Jakub Tomaszewski
Racja stanu to jeden z główny powodów, dla którego Skarb Państwa dzierży pieczę nad niektórymi spółkami. Należą do nich m.in firmy strategiczne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego i obrony kraju. Obok udziałów w podmiotach o kluczowej roli, Skarb Państwa posiada prawa w spółkach o daleko bardziej zdywersyfikowanych profilach działalności.
Osobliwe branże firm z udziałem Skarbu Państwa Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
Kilkaset, to liczba przybliżająca spektrum spółek z udziałem Skarbu Państwa. Wśród nich znajdują się m.in. chłodnie, zakłady produkujące gumę, czy firmy zajmujące się ceramiką. Część spółek stanowi pozostałość transformacji ustrojowej, część jest nadal istotna z punktu widzenia racji stanu Polski. Te pierwsze podlegają sukcesywnej prywatyzacji. Część natomiast postawiono w stan upadłości lub likwidacji.

Jak pisze portal BigData rekordzistą w obsadzaniu stanowisk w podmiotach z kapitałem państwowym był rząd SLD w latach 2001-2004 i zdołał w ciągu pierwszych 4 miesięcy wymienić 774 osoby. Niewiele brakuje rządowi Jarosława Kaczyńskiego, który w takim samym czasie obsadził na nowo 694 stanowiska. Za Kazimierza Marcinkiewicza była to liczba 520 stanowisk, a u Donalda Tuska 309.


Gnojówka, guma, robótki ręczne
Business Insider zestawił kilka nietypowych spółek o kapitale państwowym. Wybieramy z niej kilka najciekawszych pozycji.

Salon Gier Bingo, który znajduje się w Katowicach należy do Skarbu Państwa w 15 proc. Resort może się też pochwalić udziałami w branży rybnej (2 proc. w kieleckiej Akwen II) . Inną firmą o osobliwej działalności oraz w 44 proc. państwową, jest Meprozet Kościan SA. Spółka produkuje maszyny rolnicze do samorzutnego pobierania, transportu i rozlewania gnojówki i gnojowicy.

Wśród asortymentu innych częściowo państwowych podmiotów znajdziemy m. in płyty drzwiowe i stolarskie, sklejki drewniane, żarówki, przędze do robótek ręcznych, wykładziny i płyty gumowe, obrabiarki do drewna, ceramikę.

Jakiś czas temu pisaliśmy o karuzeli na stanowiskach prezesów spółek Skarbu Państwa. Jednak takie zabiegi wydają się nie dotykać spółek z powyższej listy, a jedynie te o bardziej strategicznej działalności i znacznie większej kapitalizacji, a tym samym pensjach dla odpowiednich stanowisk i słusznie tłustych sumach, wypłacanych w przypadku ewentualnych odpraw.