Oprogramowanie manipulowało lekarzami. Przepisywali pacjentom silnie uzależniające leki

Katarzyna Florencka
Popularny wśród amerykańskich lekarzy program do prowadzenia dokumentacji medycznej nakłaniał do przepisywania pacjentom silnie uzależniających środków przeciwbólowych. Robił to znacznie częściej niż powinien – zapłaciła bowiem za to niemal milion dolarów jedna z firm farmaceutycznych.
Popularne oprogramowanie firmy Practice Fusion miało manipulować lekarzami tak, aby przepisywali więcej silnie uzależniających środków. Fot. 123rf.com
Wiadomo, że umowy partnerskie z przedsiębiorstwami farmaceutycznymi i polecanie konkretnych leków to nie nowość w środowisku medycznym. Skandal, który wybuchł w USA, przekroczył jednak pewną granicę.

Jak informuje agencja Bloomberg, firma informatyczna Practice Fusion przyjęła bowiem pieniądze w zamian za wprowadzenie do swojego oprogramowania narzędzia, którego celem było manipulowanie lekarzami tak, aby przepisywali swoim pacjentom opioidy, czyli silnie uzależniające leki przeciwbólowe.

Niepozorny komunikat
Chodzi o dodanie do stosowanego przez lekarzy darmowego oprogramowania niepozornego komunikatu o potrzebie przepisania opioidu. Ocenia się, że komunikat ten od 2016 r. do wiosny 2019 r. pojawił się ok. 230 mln razy, zaś dzięki niemu na sprzedaży opioidów zarobiono dodatkowe 11,3 mln dolarów. Practice Fusion właśnie poszła na ugodę, godząc się na zapłacenie 145 mln dolarów kary.


W ugodzie nie pada co prawda nazwa spółki farmaceutycznej, która miała zapłacić Practice Fusion, jednak z ustaleń agencji Reuters wynika, że chodzi o Purdue Pharma – firmę, która ma wyjątkowo złą famę jeśli chodzi o sprzedaż opioidów.

Epidemia opioidów i mecenasi sztuki
Amerykańska firma farmaceutyczna Purdue Pharma wydaje się idealnie pasować do obiegowego wizerunku podstępnej "big pharmy". Firma znajduje się w centrum gigantycznego skandalu związanego z tzw. epidemią opioidów w Stanach Zjednoczonych, w wyniku której w 2018 r. z przedawkowania silnie uzależniających środków przeciwbólowych zmarło ok. 70 tys. osób. Przez lata Purdue Pharma reklamowała swój bestsellerowy lek przeciwbólowy OxyContin jako mniej uzależniający od innych dostępnych na rynku.

Sama firma należy do Sacklerów, jednej z najbogatszych rodzin w Stanach Zjednoczonych: ocenia się, że jej członkowie są warci łącznie co najmniej 13 mld dolarów. Sami Sacklerowie lubią przedstawiać się jako mecenasi sztuki i nauki, ich pokaźne darowizny trafiały m.in. do Uniwersytetu w Oxfordzie, Luwru czy Opactwa Westminister.

W ostatnich latach wiele z najsłynniejszych na świecie muzeów i galerii sztuki (m.in. Metropolitan Museum of Art i Tate Modern) zostało zmuszonych do zwrotu milionów dolarów otrzymanych od amerykańskiej rodziny.