Tak wygląda koronawirus pod mikroskopem elektronowym. Aż trudno uwierzyć, że jest groźny

Katarzyna Florencka
Czy pośród wszystkich doniesień o wywołanej koronawirusem z Wuhan epidemii covid-19 przeszło wam przez myśl, że wygląd groźnego wirusa znacie tylko z ogólnego, kopiowanego wszędzie opisu? Cóż, nie musicie się już dłużej zastanawiać, jak nowy koronawirus wygląda: naukowcy z USA opublikowali właśnie jego zdjęcia zrobione mikroskopem elektronowym. I są... zadziwiająco ładne.
Naukowcy z National Institute of Allergy and Infectious Diseases w Rocky Mountains Laboratories opublikowali zrobione mikroskopem elektronowym zdjęcia koronawirusa z Wuhan. Fot. NIAID-RML
Mikroskopowe obrazy wirusa są zapewne dobrze znane naukowcom z całego świata pracującym nad szczepionką na wywoływaną przez koronawirusa chorobę.
Fot. NIAID-RML
Światowa Organizacja Zdrowia zapowiedziała, że szczepionka zapobiegająca chorobie covid-19 będzie dostępna na rynku w ciągu najbliższych 18 miesięcy (do sierpnia 2021 roku). Na razie jednak nie można ustalić uniwersalnego dla wszystkich zarażonych sposobu leczenia koronowirusa.

Zdjęcia wirusa zostały tymczasem opublikowane w serwisie Flickr. Poniżej można zobaczyć obraz ze skaningowego mikroskopu elektronowego w fałszywym kolorze, pokazujący wirusa COVID-19 od pacjenta w USA; cząsteczki wirusa mają kolor czerwony.
Fot. NIAID-RML
Poniższe zdjęcie z kolei zarejestrowano za pomocą transmisyjnego mikroskopu elektronowego. Jest mniej wyraźne, ale wyraźnie widać kolce na powierzchni wirusa, od których bierze on swoją nazwę.
Fot. NIAID-RML
Koronawirusowy chatbot
W przypadku sytuacji tak szybko rozwijającej się, jak epidemia koronawirusa, która rozpoczęła się w Wuhanie, łatwo trafić w sieci na informacje niepełne lub zwyczajnie zmanipulowane.


Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, temu właśnie zaradzić postanowili twórcy Corona Alert: specjalnego chatbota, z którego mogą korzystać użytkownicy Messengera. Dzięki temu na wyciągnięcie ręki (i podczas rozmowy z rodziną czy znajomymi) mają dostęp do podstawowych informacji, takich jak: liczba zarażonych koronawirusem, liczba zgonów oraz liczba osób, które wyzdrowiały.