Spirytus od poniedziałku zwolniony z akcyzy. Wszystko przez koronawirusa

Izabela Wojtaś
Spirytus przeznaczony do produkcji środków biobójczych, tzn. przede wszystkim żeli i płynów antybakteryjnych, został zwolniony z akcyzy. Taką decyzję podjął minister finansów Tadeusz Kościński.
Spirytus przeznaczony do produkcji środków biobójczych został zwolniony z akcyzy. Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
Warunki akcyzowego zwolnienia
Jak podaje RMF24.pl, z podatkowego ustępstwa będzie można skorzystać pod pewnymi warunkami. Po pierwsze, płyny wytworzone ze zwolnionego z akcyzy spirytusu będą się musiały znaleźć na lisie Wykazu Produktów Biobójczych najpóźniej w dniu dostarczenia ich do Agencji Rezerw Materiałowych.

Po drugie produkty, które z nich powstaną, będą musiały służyć do walki z zagrożeniem, jakie niesie rozprzestrzenianie się koronawirusa. Można się domyślać, rozporządzenie wydano m.in. dla firmy Orlen, która ma rozpocząć produkcję płynu do dezynfekcji rąk.


Orlen włącza się w walkę z koronawirusem
Jak pisaliśmy, państwowa spółka paliwowa Orlen poinformowała, że rozpoczyna produkcję płynu do dezynfekcji. W ciągu dwóch tygodni do sprzedaży ma trafić milion litrów płynu do dezynfekcji rąk. Jego produkcją zajmuje się zakład w Jedliczu.

W pierwszej kolejności zostaną w niego zaopatrzone instytucje publiczne. Płyn dezynfekujący będzie też dostępny w sieci stacji paliw ORLEN, czyli na ok. 1 800 obiektach w całej Polsce.

Pustki w sklepach, panika w oczach
Koronawirus cały czas się rozprzestrzenia, a wraz z nim z dnia na dzień panika wśród ludzi się potęguje. Jak informowaliśmy wczoraj żele i chusteczki dezynfekujące to ostatnio produkty deficytowe. Z powodu zagrożenia zakażeniem koronawirusem ludzie wprost rzucili się do aptek i drogerii, by uzbroić się w zapasy produktów do czyszczenia rąk i pozbywania się z nich groźnych patogentów.

Przypomnijmy, koronawirus, którego pierwsze zachorowania zanotowano w Chinach ponad trzy miesiące temu, coraz szybciej rozprzestrzeniania się w innych krajach. Jak wynika z danych Johns Hopkins CSSE na całym świecie śmierć poniosło do tej pory 3,3 tys. osób. W Polsce potwierdzono już sześć przypadków zakażenia COVID-19.