Od piątku 20 grudnia wchodzi w życie embargo na import LPG z Rosji. W połowie tego roku jeszcze połowa tego paliwa pochodziła z Kremla. Jakie będą tego skutki dla nas? Eksperci mają dobre wieści.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Od piątku Unia Europejska oficjalnie zakręca kurek na gaz płynny z Rosji. Wedle danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP), w Polsce za ogrzewanie i tankowanie samochodów kraj Putina zarobił 2 mld złotych. Nasz kraj był jednak przygotowany na taką zmianę.
Koniec rosyjskiego LPG
Import gazu z Rosji spadał po połowie tego roku, chociaż towarzyszył temu wzrost cen paliwa. W listopadzie POGP podawała szacunki, że import tego produktu spadł do 25 proc. Czy powinniśmy się więc martwić? Koszty będą większe, ale mniej drastyczne, niż szacowano.
"Nowe dane wskazują, że oczekiwania dotyczące wzrostów cen autogazu w zimie mogły być przeszacowane i skutki embargo dla konsumentów będą mniejsze, niż pierwotnie oczekiwano. Takiemu scenariuszowi sprzyja także sytuacja na rynkach globalnych – taniejący dolar oraz słaba koniunktura w Chinach, największym importerze gazu płynnego na świecie, sprzyja spadkowi cen LPG w ciągu najbliższego roku. W efekcie autogaz podobnie, jak w latach ubiegłych, także w 2025 r. pozostanie najbardziej atrakcyjnym paliwem transportowym w Polsce" – czytamy na stronie POGP.
Więcej importujemy ze Szwecji i ze Stanów Zjednoczonych, a rola gazu z USA rośnie na naszym rynku.
Natomiast może się okazać, że w kurku zakręconym przez Unię znajdzie się przeciek. Organizacja zwraca uwagę, że ok. 11 tys. ton z rosyjskiego importu LPG stanowił produkt o kodzie CN29011000 zwolniony z rozporządzenia sankcyjnego. W 2025 roku ta substancja będzie mogła legalnie trafiać do Unii Europejskiej.
Stawki za gaz w 2025 roku
Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę dystrybucyjną dla Polskiej Spółki Gazownictwa na 2025 rok.
"Zatwierdzona 16 grudnia 2024 r. taryfa nr 13 dla usług dystrybucji paliw gazowych PSG będzie obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia 2025 r. Nowa taryfa przewiduje wzrost stawek opłat dystrybucyjnychśrednio o ok. 24,7 proc. w stosunku do stawek zatwierdzonych w taryfie nr 12, z wyłączeniem stawek dla gazu koksowniczego" – czytamy w komunikacie.