Będzie gospodarcza specustawa. Tak rząd chce ratować firmy przed koronawirusem

Katarzyna Florencka
Na początku przyszłego tygodnia rząd przedstawi projekt spectustawy mającej wspomóc przedsiębiorców zmagających się ze skutkami epidemii koronawirusa. Jak zapowiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, zniesiony zostanie obowiązek nakładania kar na wykonawców i podwykonawców za niewywiązywanie się z umów zawartych w trybie zamówień publicznych.
Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawiła pakiet osłonowy dla przedsiębiorców zmagających się z efektami epidemii koronawirusa. Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Gazeta
W specustawie, jak pisze "Puls Biznesu", ma znaleźć się "profilaktyczny katalog działań dla przedsiębiorców". Przy projekcie specustawy resort rozwoju współpracował z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Polskim Funduszem Rozwoju, Agencją Rozwoju Przemysłu, Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Urzędem Zamówień Publicznych.

Emilewicz przypomniała, że już w tej chwili w razie kłopotów finansowych przedsiębiorcy mogą aplikować do ZUS o rozłożenie na raty, odłożenie lub umorzenie składki na ubezpieczenia społeczne.

– To, co będzie nowością w ustawie, to zniesienie opłaty prolongacyjnej – dodatkowej opłaty, którą musi ponieść przedsiębiorca z tytułu rozłożenia na raty. Podobny mechanizm już dziś proponujemy we wszystkich obciążeniach podatkowych: VAT, CIT i PIT – tłumaczyła.

Specustawa gospodarcza ws. koronawirusa

Na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju pojawiły się szczegóły rozwiązań, które znajdą się w pakiecie osłonowym dla firm w związku z koronawirusem. Poniżej przedstawiamy treść komunikatu informującego o planowych zmianach

Pakiet osłonowy

Propozycja zawarte w projekcie pakietu osłonowego dla przedsiębiorców mają poprawić ich sytuację m.in. poprzez:


- ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS;
- poprawę płynności finansowej firm – instrumenty finansowe dla firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów;
- ochronę i wsparcie rynku pracy, m.in. rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów.

Odroczenia w płatnościach

- ułatwianie rozliczenia VAT – przesunięcie wejścia w życie z 01.04. 2020 na 01.07.2020 r. nowego JPK;
- ułatwienia w split payment;
- przesunięcie z 01.04 na 01.07.2020 r. terminu obowiązku wpisywania się firm do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (ustawa o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy);
- wcześniejsze zwroty VAT;
- ułatwienia zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej;
- zaliczenie do kosztów podatkowych wydatków związanych z anulowaniem wycieczek w stosunku do branż dotkniętych skutkami kryzysu;
- zniesienie opłaty prolongacyjnej;
- zmiana schematu pomocy publicznej, rozszerzenie dla MŚP i dużych firm.

Poprawa płynności finansowej


- odliczenie "wstecz" straty od dochodu (tj. straty z 2020 od 2019) – stratę poniesioną z działalności gospodarczej w danym roku możemy odjąć od dochodu osiągniętego w ciągu następnych pięciu lat;
- wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów – działania BGK;
- udzielanie pomocy w ramach pomocy de minimis. Obecnie kwota udzielanych przez BGK gwarancji de minimis nie może stanowić więcej niż 60 proc. kwoty kredytu i przekroczyć kwoty 3,5 mln zł (jednostkowa gwarancja) – postulat zwiększenia gwarancji do 80 proc. kwoty kredytu;
- dopłaty do oprocentowania kredytów – poprzez rozszerzenie zakresu funduszu klęskowego o epidemię.

Ochrona i wsparcie rynku pracy


Zaproponowana zostanie nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Resort rozwoju będzie postulował skrócenie (z 6 do 3 miesięcy) okresu kryzysu, który uprawnia do objęcia wsparciem. Przy czym kryzys oznacza spadek obrotów gospodarczych, sprzedaży towarów lub usług o 15 proc.

W przypadku przestoju pracownikom takiego przedsiębiorcy przysługiwałoby:
- świadczenie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych do wysokości 100% zasiłku dla bezrobotnych (823,60 zł) zwiększone o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne;
- wynagrodzenie finansowane ze środków przedsiębiorcy w łącznej wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zasiłki chorobowe i opiekuńcze

Przedsiębiorca z ubezpieczeniem chorobowym, który w związku z koronawirusem nie może wykonywać działalności gospodarczej, otrzyma z ZUS zasiłek chorobowy na ogólnych zasadach, tj. jeżeli otrzyma zwolnienie lekarskie albo decyzję państwowego inspektora sanitarnego o kwarantannie lub izolacji.

Przedsiębiorca otrzyma także zasiłek opiekuńczy, jeśli sprawuje osobistą opiekę nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny (zwolnienie lekarskie), dzieckiem objętym izolacją lub kwarantanną (decyzja sanepidu), albo dzieckiem do lat 8 w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły (oświadczenie ubezpieczonego).

Jeśli nieprzewidziane zamknięcie placówki jest związane z koronawirusem, przyjęta specustawa przewiduje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni z tego tytułu.

ZUS – obecnie dostępne ulgi w spłacie lub umorzenia należności z tytułu składek

Przepisy prawa oraz działania ZUS wspierają przedsiębiorców w obliczu ewentualnych trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej na kilka sposobów.

Przedsiębiorcy, których dotykają opóźnienia lub brak realizacji dostaw, zatory płatnicze, absencja pracowników związane ze wzrostem zachorowalności lub czynnościami mającymi na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa obywateli, mogą liczyć na pomoc ZUS: odroczenie terminu płatności składek, układ ratalny, umorzenie należności.

Koronawirus i przedsiębiorcy

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, przedsiębiorcy obawiają się, że epidemia COVID-19 może doprowadzić do dużych strat. W związku z tym zaapelowali, aby to państwo wzięło na siebie finansowe skutki obostrzeń spowodowanych walką z koronawirusem.

Organizacje biznesowe chcą, aby w razie ogłoszenia przymusowej kwarantanny całego biura czy nakazu wstrzymania działalności firmy produkcyjnej lub usługowej przedsiębiorcy nie byli pozostawieni sami sobie w kwestii kosztów finansowych. Chodzi tutaj m.in. o wypłacanie wynagrodzenia pracownikom, rekompensaty za poniesione straty oraz ochronę przed ewentualnymi roszczeniami osób trzecich.

Kryzys w transporcie

Strach związany z rozprzestrzenianiem się koronawirusa okazuje się śmiertelny zwłaszcza dla branży transportowej i przewozowej, która już złapała zadyszkę z powodu epidemii. I to wyjątkowo poważną.

– Przewozy autokarowe o charakterze turystycznym oraz biznesowym ustały niemal całkowicie. Szacowany na 10 mld złotych polski rynek autokarowy nie istnieje, zmniejszył się o 97 proc. i rok 2020 należy uznać za bezpowrotnie stracony – poinformował w liście do premiera Mateusza Morawieckiego Jan Buczek, prezes ZMPD.