Niedługo nie będzie miał kto nas leczyć. Lekarze i pielęgniarki idą na zwolnienia

Katarzyna Florencka
To jest rzecz, którą dało się przewidzieć: po zamknięciu szkół rodzice masowo biorą zwolnienia na opiekę nad dziećmi. Jednym z efektów tej sytuacji jest to, że w służbie zdrowia najzwyczajniej w świecie zaczyna brakować rąk do pracy.
Pracownicy służby zdrowia masowo idą na zwolnienia. W szpitalach zaczyna brakować rąk do pracy. Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Jak pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita", dyrektorzy szpitali mają gigantyczne problemy z obsadą dyżurów. Tylko w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie ok. 100 pielęgniarek i 60 lekarzy złożyło zaświadczenia o opiece nad dziećmi. Oznacza to, że w ciągu najbliższych 2 tygodni na pewno nie pojawią się w pracy.

Najgorzej jest w najbardziej sfeminizowanych zawodach: brakuje pielęgniarek, diagnostów laboratoryjnych czy farmaceutów. Gazeta cytuje m.in. wypowiedź kierowniczki jednej ze stołecznych aptek sieciowych, która codziennie sama musi odbywać 12-godzinne zmiany, ponieważ wszystkie jej pracownice poszły na zasiłek.


Oprócz tego, jak zauważa "Rz", dla części pracowników służby zdrowia zwolnienie to równocześnie kwestia ochrony własnego zdrowia. I nie ma się tutaj czemu dziwić, w końcu "zapas masek, gogli i kombinezonów ochronnych w wielu placówkach istnieje wyłącznie na papierze".

Zasiłek opiekuńczy

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa w ubiegłym zamknięto szkoły. Dla wielu rodziców okazało się to nie lada problemem, ponieważ aby zaopiekować się swoimi dziećmi, część jest zmuszona wziąć wolne w pracy.

Z tego powodu rząd w specustawie dotyczącej koronawirusa przewidział specjalny, 14-dniowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat ośmiu. Jak informuje ZUS, dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do limitu 60 dni pobierania zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym. Dodatkowy zasiłek przysługuje łącznie obojgu rodzicom w wymiarze do 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki w związku z zamknięciem placówki z powodu wirusa.

Początkowo minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiadała, że granica wiekowa zasiłku ulegnie zmianie i obejmie on również dzieci do 12 roku życia. Jednak po konsultacjach rządowych okazało się, że forma zasiłku pozostanie niezmieniona. Szefowa resortu rozwoju dokonała korekty swojej wcześniejszej wypowiedzi i stwierdziła, że na razie rekompensata będzie wypłacana jedynie rodzicom z młodszymi latoroślami.