W centrach handlowych będzie otwartych więcej sklepów. Rząd zaktualizował listę

Patrycja Wszeborowska
Resort zdrowia oraz resort rozwoju zaktualizowały listę sklepów, jakie mogą prowadzić handel w galeriach handlowych. Nowy katalog branż ma ułatwić przedsiębiorcom interpretację przepisów wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa.
Resort rozwoju i resort zdrowia zaktualizowały listę sklepów, które mogą być otwarte w galeriach handlowych podczas epidemii koronawirusa. Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

Otwarte sklepy w galeriach handlowych

W zaktualizowanym rozporządzeniu wyklarowano, które branże mogą prowadzić handel w centrach handlowych. Są to sklepy spożywcze, kosmetyczne (z wyjątkiem produktów przeznaczonych do perfumowania lub upiększania), z artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowlanymi, prasą, artykułami dla zwierząt oraz paliwami.

Co więcej, w galeriach mogą być świadczone usługi medyczne, bankowe, ubezpieczeniowe, pocztowe, pralnicze lub gastronomiczne jednak jedynie z usługą dowozu. Opcja „na wynos” w tych obrębie tych branż jest wyłączona na terenie centrów handlowych.


Jak tłumaczy resort rozwoju, uaktualnienia w rozporządzeniu mają ułatwić przedsiębiorcom interpretację przepisów wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Dochodziło bowiem do sytuacji, w których niektórzy właściciele centrów naciskali na najemców, by ci otwierali swoje sklepy, ponieważ rozporządzenie budziło w tej kwestii wątpliwości.

Wczoraj odbyła się konferencja branży handlu detalicznego. Jej przedstawiciele apelowali do właścicieli centrów handlowych o to, by wstrzymali się z pobieraniem od najemców opłat czynszowych przez 6 miesięcy od momentu otwarcia galerii. Prośbę argumentowali dramatyczną sytuacją, w jakiej znalazła się branża z powodu epidemii koronawirusa.