W latach 2020-2021 Polski Fundusz Rozwoju (PFR) udzielił przedsiębiorcom pomocy publicznej na łączną kwotę 74 mld zł w ramach programów tarcza finansowa 1.0 i 2.0. Z tych pieniędzy skorzystało ponad 360 tys. firm. Subwencje ratowały małe biznesy przed splajtowaniem, zapewniając np. środki na wdrożenie systemu do pracy zdalnej.
Jednak teraz CBA wzięło pod lupę beneficjentów programów – a prawie 2 tys. wezwano do zwrotu całości wsparcia finansowego.
"Zwiększone ryzyko wystąpienia przestępstw korupcyjnych"
Informację przekazał PFR, cytowany przez Polską Agencę Prasową. Łącznie do zwrotu całości subwencji wezwano 1536 podmiotów korzystających z programu tarczy finansowej 1.0 oraz 458 firm, które uzyskały środki z odsłony 2.0.
PFR podkreśliło, że wskazania dotyczą "stosunkowo wąskiej grupy podmiotów" stanowiących ok. 0,5 proc. beneficjentów.
"Chodzi o podmioty, które Centralne Biuro Antykorupcyjne – działając samodzielnie lub we współpracy z innymi służbami i instytucjami – zidentyfikowało jako generujące zwiększone ryzyko wystąpienia przestępstw korupcyjnych, gospodarczych lub prania pieniędzy, a także zagrożeń dla interesu ekonomicznego państwa i ryzyka wykorzystania subwencji w sposób sprzeczny z celami Programów" – informuje PFR.
Zobacz także
Proces weryfikacji trwa
Obowiązek przeciwdziałania nadużyciom istniał od samego początku startu programów tarcz antycovidowych i fundusz zapewnia, że nie jest to nagła zmiana stosunku do przedsiębiorców.
Niektóre podmioty otrzymywały stosowne pisma o zwrocie już w 2023 roku.
Negatywne rekomendacje od CBA są również weryfikowane przez właściwe służby.
Najwyższa Izba Kontroli (NIK) 18 lutego informowała o wnioskach od przedsiębiorców, aby przeprowadziła kontrolę na obszarze związanym z tarczami finansowymi. Skala działań PFR i CBA miała dotknąć ponad 7 tys. przedsiębiorców.
Jak podała PAP, w piątek 7 marca Rada Przedsiębiorczości wystosowała apel do rządu o podjęcie działań, które pozwolą przedsiębiorcom skorzystać z prawa do obrony interesów w relacjach z PFR, przed sądami oraz organami władzy publicznej.