Chcą zawiesić wszystkie podatki. "Sytuacja wymaga rewolucyjnych rozwiązań"

Patrycja Wszeborowska
Nadzwyczajne czasy wymagają nadzwyczajnych rozwiązań, zwłaszcza w obszarze gospodarki. Podstawowym jest zniesienie podatków, o co apelują już nie tylko dotknięci skutkami epidemii przedsiębiorcy, ale również eksperci podatkowi i prawnicy.
Jedynymi podatkami, jakie mają dziś sens, są składki zdrowotne, jak twierdzą polscy doradcy podatkowi. Fot. Paweł Kozioł / Agencja Gazeta

Zawieszenie składek i podatków

– Pandemia koronawirusa uderzyła w gospodarkę światową jak tsunami. Musimy zatem zapomnieć o większości standardowych rozwiązań. Sytuacja jest nadzwyczajna i wymaga rewolucyjnych rozwiązań – podkreśla w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Michał Dec, radca prawny, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy.

Wtóruje mu szereg innych prawników i doradców podatkowych, m.in. Adam Bartosiewicz z kancelarii EOL, Michał Roszkowski z Accreo, Dawid Milczarek z kancelarii LTCA czy Jerzy Martini z kancelarii Martini i Wspólnicy.


Zawieszenie podatków i składek to konieczność – podkreślają polscy eksperci. Jak wskazują, w obecnej chwili najważniejsze jest utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorców. A firm, które nie pracują i nie zarabiają, wkrótce nie będzie stać nie tylko na składki i podatki, ale również na pensje pracownicze.

Wskazują, że ze względu na obecną sytuację w służbie zdrowia jedynym płaconym podatkiem powinny być składki zdrowotne. Bez rezygnacji z reszty danin nie da się uniknąć masowych zwolnień.

Inne propozycje, jakie padły z ust ekspertów, to np. obniżenie stawki VAT z 8 proc., która obejmuje dziś większość towarów pierwszej potrzeby, do 5 proc. czy wprowadzenie powszechnej metody kasowej w VAT, czyli rozliczanie podatku dopiero po otrzymaniu zapłaty.

Tarcza antykryzysowa

Polski rząd przygotował właśnie tarczę antykryzysową, czyli zbiór kilku projektów ustaw przygotowanych m.in. przez resorty rozwoju, finansów oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dziś ustawa będzie konsultowana z opozycja, a w piątek w ostatecznej wersji ma trafić do Sejmu.

Według zapowiedzi rządu znajdzie się w niej m.in. pokrycie przez państwo składek na ZUS przez 3 miesiące dla mikrofirm, dopłaty do pensji dla pracowników, odroczenie płatności podatku CIT i przedłużenie bankowych kredytów obrotowych dla firm.