Monitor do wielogodzinnej pracy. Na jakie parametry zwrócić uwagę przy jego zakupie?
Najwięcej czasu przed komputerem spędzamy... w pracy. Sprzyja temu postępująca digitalizacja zawodów, nasilająca się automatyzacja zadań, a także rosnąca popularność modelu home office (pracy zdalnej). Jaki z tego wniosek dla pracodawców czy osób pracujących na własny rachunek? Wszędzie tam, gdzie trzeba godzinami wpatrywać się w ekran, ważny jest odpowiedni dobór monitora do wykonywanych przez nas obowiązków.
Monitor pracujący w Full HD (1920 x 1080 pikseli) to dziś absolutne minimum, gdy mowa o modelu o zastosowaniu biurowym. Warto jednak rozejrzeć się za monitorem z rozdzielczością 4K UHD, zwłaszcza jeśli nasza praca wiąże się z pracą w kilku oknach jednocześnie lub zajmujemy się obsługą programów do obróbki grafiki czy wideo.
Monitor Samsung LU32R590 korzysta z rozdzielczości 4K UHD i oferuje funkcję upscalingu, dzięki której treści z mniejszą liczbą pikseli znacznie zyskują na jakości•Samsung
Za wysoką rozdzielczością w parze najczęściej idzie wielkość ekranu. Im większy monitor tym wyższa powinna być jego rozdzielczość, aby obraz był ostry i czytelny. W dopasowaniu rozdzielczości do rozmiaru monitora pomoże parametr zagęszczenia pikseli (dpi). Ten optymalny (łączący wysoką jakość obrazu i satysfakcjonujący komfort pracy) mieści się w granicach 92-96 dpi. Dlatego przy rozdzielczości 4 K UHD dobrym rozwiązaniem będzie wyświetlacz mający co najmniej 32 cale. Im bliżej bowiem tzw. natywnej rozdzielczości, tym lepiej.
Niektóre monitory biznesowe wyposażone są także w technologię skalowania, która odpowiada za konwersję treści SD, HD i Full HD do jakości zbliżonej do UHD. Dzięki niej monitor zyskuje tzw. funkcję upscalingu – po analizie sygnału wejściowego inicjuje ona proces udoskonalania szczegółów, w wyniku którego treści z mniejszą liczbą pikseli znacznie zyskują na jakości. Jest to miły dodatek w sytuacji gdy np. po dniu wytężonej pracy oglądamy na monitorze ulubiony serial.
Wizytówką monitora Samsung LU32R590 jest zakrzywiony ekran 1500R. Zakrzywienie sprzyja tworzeniu ergonomicznego stanowiska pracy poprzez utrzymanie stałej odległości oczu od ekranu•Samsung
W efekcie wielogodzinna praca przy monitorze typu Curved nie męczy tak wzroku, jak w przypadku standardowych płaskich ekranów. O nasze oczy dbają także wbudowane funkcje monitora takie jak Flicker Free czy Eye Saver. Ta pierwsza redukuje zjawisko migotania obrazu, a Eye Saver ogranicza emisję światła niebieskiego – najbardziej męczącego wzrok.
Dla monitorów z zakrzywioną matrycą kluczowym parametrem jest stopień zakrzywienia ekranu (R). To on decyduje o wyrazistości obrazu. Im mniejsza jego wartość, tym większe zakrzywienie i lepsza jakość obrazu. Jako optymalny model można wskazać tu np. Samsung 32" LU32R590 z zakrzywionym ekranem 1500R. W katalogu tego samego producenta rekordzistami są zaś uniwersalne monitory T55 o zakrzywieniu 1000R.
Monitor Samsung LU32R590 oferuje też możliwość wyświetlania obrazu z dwóch urządzeń jednocześnie dzięki funkcji PBP (Picture-by-Picture)•Samsung
Analitycy czy programiści docenią także takie funkcje jak PBP (Picture-by-Picture), która pozwala na wyświetlanie obrazu z dwóch różnych urządzeń jednocześnie. W przypadku modelu z rozdzielczością 4 K UHD i wielkości 32 cali sprawi ona, że użytkownik zyska nawet cztery razy więcej przestrzeni do pracy w porównaniu z monitorami Full HD.
Artykuł powstał we współpracy z Samsung