Twój home office jest gratką dla hakerów i trolli. Oto jak zadbać o bezpieczeństwo
Szeregowy pracownik, pracując stacjonarnie w biurze, nie myśli o tym, by zabezpieczać sieć i dane, którymi się posługuje. Nie musi - bezpieczeństwo firmowego sprzętu leży w gestii pracodawcy oraz zespołu IT. Jednak nietypowa sytuacja, podczas której wielu z nas pracuje zdalnie z własnych domów sprawia, że zapominamy o tym, by zadbać o bezpieczeństwo #homeoffice2020.
Eksperci Cisco Webex, narzędzia do wideokonferencji dedykowanego biznesom, szkołom i administracji publicznej, przygotowali cztery porady dotyczące zachowania cyberbezpieczeństwa w takich sytuacjach.
Bezpieczeństwo podczas wideokonferencji
Po pierwsze należy wyłączyć wszystkie narzędzia i funkcje, których w danym momencie nie używamy, takie jak mikrofon, aparat, udostępnianie ekranu czy udostępnianie plików. Pracując w domu czujemy się swobodniej niż w biurze, więc nie pamiętamy, że niektóre aplikacje do wideokonferencji automatycznie włączają wideo, gdy tylko dołączamy do rozmowy lub gdy zezwalamy gospodarzom na włączenie funkcji wideo u uczestników. Dlatego warto zasłonić kamerę w komputerze.Następnie eksperci Cisco polecają przygotowanie się do udostępniania ekranu. Jeżeli zamierzmy udostępniać ekran podczas telekonferencji, wyłączmy powiadomienia na pulpicie i upewnijmy się, że tapeta i inne okna nadają się, aby zaprezentować je uczestnikom wirtualnego spotkania. Dotyczy to w szczególności urządzeń prywatnych, wykorzystywanych do celów służbowych.
Sugerują również, by nie używać ponownie kodów spotkań i nie ustawiać tych samych haseł dla uczestników. Dzięki temu, nawet gdy cyberprzestępcy uzyskają dostęp do któregoś z nich, nie będą mogli zalogować się do całej serii spotkań.
Na koniec wskazują konieczność zgody gospodarza spotkania na dodawanie gości i udostępnianie nagrań. Mnogość uczestników spotkania mogą bowiem wykorzystać cyberprzestępcy, wtapiając się w „tłum”. Warto zatem mieć kontrolę nad tym, kto uczestniczy w spotkaniu i jakie ma uprawnienia.
Jak uchronić komputer przed atakami?
Kilka trafnych porad na temat cyberbezpieczeństwo mają również eksperci PZU. Choć praca z domu nie sprzyja restrykcyjnym zasadom bezpieczeństwa, ryzyko można zminimalizować korzystając wyłącznie ze służbowego komputera z bezpiecznym połączeniem VPN.Dlaczego to takie ważne? Wykorzystywanie komputerów prywatnych, które nie spełniają wymagań bezpieczeństwa, może grozić wyciekiem poufnych firmowych danych albo informacji o klientach. Zwiększa też ryzyko infekcji komputerowym wirusem.
Pamiętajmy również, by nie przesyłać służbowych dokumentów i wiadomości za pośrednictwem prywatnych kont mailowych czy komunikatorów. Do tego celu używajmy służbowej skrzynki pocztowej, by mieć pewność, że poufne dane z firmy nie wpadną w niepowołane ręce.
Warto również wziąć pod uwagę, że cyberprzestępcy wykorzystują globalne poczucie zagrożenia, rozsyłając mailem komunikaty z fałszywymi ostrzeżeniami i wzywając do natychmiastowych działań. W mailach wysyłają załączniki bądź linki, których uruchomienie grozi niebezpieczeństwem - przejęciem kontroli nad naszym komputerem, wyciekiem poufnych haseł czy danych. Przed otwarciem jakichkolwiek plików od nieznanego nadawcy, upewnijmy się, czy pochodzi z autentycznego i zaufanego źródła.