Niesamowity efekt kwarantanny. Ta mapa pokazuje ważną zmianę w Europie

Katarzyna Florencka
Dzięki kwarantannie, która objęta niemal całą Europę, na naszym kontynencie możemy teraz obserwować taki sam efekt, jak w Chinach: powietrze nad Europą od dawna nie było tak czyste.
Z danych satelitarnych ESA wynika, że z kwarantanny Europa wyjdzie z lepszym powietrzem. Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Dane na ten temat zebrane zostały przez naukowców z Królewskiego Niderlandzkiego Instytutu Meteorologicznego za pomocą satelity ESA Copernicus Sentinel-5P.

W europejskich miastach jest lepiej

Dzięki danym z satelity wiemy, że pomiędzy 14 a 25 marca 2020 r. w europejskim powietrzu spadło stężenie dwutlenku azotu (toksycznego gazu z pojazdów, elektrowni i fabryk). Zmianę najwyraźniej widać w dużych miastach: przede wszystkim w Mediolanie, Paryżu i Madrycie.
Porównanie zanieczyszczeń nad Francją w marcu 2019 i 2020 roku.Fot. ESA
Jak tłumaczy Henk Eskes z KNIM, w porównaniu stosuje się średnie stężenia z określonego przedziału czasowego, ponieważ stężenie w jednym, konkretnym dniu jest bardzo zależne od warunków pogodowych.


– Zbierając dane z pewnego przedziału czasowego, w tym przypadku 10 dni, częściowo uśredniamy zmienność meteorologiczną i zaczynami widzieć wpływ zmian spowodowanych działalnością człowieka – dodaje.

Powietrze w Chinach

Podobne zjawisko można było zaobserwować już po wybuchu epidemii koronawirusa w Chinach. Po masowej kwarantannie poziom dwutlenku azotu w Państwie Środka gigantycznie spadł. Początkowo spadek zanieczyszczenia obserwowany był jedynie w pobliżu Wuhan, lecz ostatecznie rozprzestrzenił się na cały kraj.

– Po raz pierwszy w życiu widziałem tak dramatyczny spadek (zanieczyszczeń) na tak szerokim obszarze z powodu konkretnego wydarzenia – przyznał wówczas Fei Liu, badacz jakości powietrza w Centrum Lotów Kosmicznych Goddard w NASA.

Nie tylko powietrze

Z kolei naukowcy z Belgii zauważyli niedawno, że z powodu licznych obostrzeń nałożonych na ludzi skorupa Ziemi trzęsie się znacznie mniej.

Badacze zauważyli, że szum sejsmiczny zmalał w marcu w związku z pandemią COVID-19 w obrębie Brukseli o ok. 33 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Taki poziom redukcji hałasu jest zwykle odczuwalny tylko podczas... świąt Bożego Narodzenia.