Polski startup dostał zlecenie od rządu USA. Pomoże w walce z koronawirusem

Leszek Sadkowski
Na zlecenie amerykańskiego rządu polski startup Immersion stworzył platformę, która przeszkoli personel medyczny w Stanach Zjednoczonych. Aplikacja ma poprawić bezpieczeństwo lekarzy i ujednolicić wiedzę odnośnie użytkowania ubrań ochronnych we wszystkich stanach.
Polska firma Immersion, znana m.in. z aplikacji AR i VR, pomoże lekarzom w Stanach Zjednoczonych. Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
Projekt powstał we współpracy z polsko-amerykańską Fundacją Alliance for Innovation oraz Amerykańskim Departamentem ds. Weteranów (United States Department of Veteran Affairs). Wkrótce aplikacja będzie dostępna także w Polsce - podaje portal mamstartup.pl.

Ujednolicenie wiedzy medycznej

Co ciekawe, aplikacja szkoleniowa dla amerykańskiego rządu powstała na warszawskim Ursynowie w zaledwie kilka dni. Jej głównym celem jest przekazanie kluczowej wiedzy pracownikom medycznym odnośnie użytkowania ubrań ochronnych oraz ujednolicenie wiedzy medycznej pomiędzy szpitalami we wszystkich stanach w kraju.


Dzięki wykorzystaniu nowych technologii udało się stworzyć interaktywne doświadczenie obrazujące kluczowe zasady dotyczące prawidłowego nakładania i zdejmowania odzieży ochronnej. – USA zależało na ujednoliceniu zasad, aby móc w jasny i przystępny sposób szkolić osoby znajdujące się na pierwszej linii frontu, które codziennie narażone są na bezpośredni kontakt z osobami zarażonymi – mówi Piotr Baczyński, CEO Immersion.

Aplikacja do walki z koronawirusem


Niedawno pisaliśmy w INNPoland.pl o aplikacji tworzonej przez naukowców z Cambridge. Naukowcy chcą szukać sposobu na wykrycie koronawirusa na podstawie dźwięku kaszlu czy nawet głosu.

Aplikacja Covid-19 Sounds prosi użytkowników o przesłanie nagrań, w których wdychają i wydychają powietrze, kaszlą i czytają zdanie: „Mam nadzieję, że moje dane mogą pomóc w opanowaniu pandemii wirusów”.

– Celem jest zebranie wystarczającej liczby danych, aby sprawdzić, czy na podstawie tych dźwięków jesteśmy w stanie zdiagnozować osoby, które mają Covid-19, a może nawet stadium choroby – wyjaśnia prof. Cecilia Mascolo, która przewodzi temu projektowi.