Zastanawiająca poprawka. ZUS będzie wiedział, ile osób w danym zawodzie jest nieobecnych w pracy

Patrycja Wszeborowska
Przy zgłaszaniu pracowników do ubezpieczenia pracodawca będzie musiał podać kod zawodu swoich podwładnych - to zapis, który pojawił się w projekcie tarczy antykryzysowej 3.0. ZUS chce w ten sposób zbierać bardziej szczegółowe dane na temat poszczególnych grup zawodowych w Polsce.
Jeśli tarcza antykryzysowa 3.0 zostanie uchwalona w obecnej formie, ZUS zyska bardziej szczegółowe informacje na temat poszczególnych grup zawodowych w Polsce. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

ZUS sprawdzi nieobecnych w pracy

Rządowy projekt nazywany tarczą antykryzysową 3.0 daje prawo Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych do zbierania dokładniejszych informacji na temat obywateli Polski, jak zauważa portal money.pl. Chodzi konkretnie o rodzaj wykonywanego przez ubezpieczonego zawodu.

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu, wykonywany zawód jest informacją niezbędną do przeprowadzenia analizy przyczyn absencji chorobowych w danej grupie zawodowej oraz lepszej analizy orzekanego stopnia niezdolności do pracy w korelacji z wiekiem i wykonywanym zawodem.


Na obecną chwilę ZUS wie jedynie, w jakiej firmie pracuje ubezpieczony. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, Zakład uzyska również dostęp do informacji na temat zajmowanego w firmie stanowiska. Informacją podzieli się pracodawca, który podczas zgłaszania pracownika do ubezpieczeń, będzie musiał podać kod jego zawodu.

– Po co ZUS-owi dane, ilu listonoszy aktualne choruje i na co? Zbieranie informacji, ilu przedstawicieli danego zawodu jest nieobecnych i z jakiego powodu jest zastanawiające. To może wkraczać w naszą sferę prywatności – dzieli się wątpliwościami w rozmowie z portalem Piotr Moniuszko, przewodniczący Wolnych Związków Zawodowych Pracowników Poczty.

ZUS nie chciał komentować pomysłu w projekcie nieprzyjętej jeszcze ustawy. W ostatnich latach Zakład poważnie wziął się za problem pracowników przebywających na zwolnieniu chorobowym bez uzasadnienia. Kontrola osób, którym lekarze wystawili zwolnienia, w pierwszym kwartale 2019 r. zwiększyła się o 38 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. W tym samym czasie ZUS wstrzymał wypłatę zasiłków chorobowych na ponad 9,2 mln zł.