Sejm wprowadził szereg zmian w podatkach. Jedna z nich jest szczególnie ważna

Marcin Długosz
W środę wieczorem Sejm przyjął projekt nowelizacji części ustaw podatkowych. Jak argumentuje rząd, zmiany w PIT, CIT i VAT mają ułatwić podatnikom wywiązywanie się z obowiązków i zmniejszyć ilość sporów pomiędzy podatnikami a skarbówką. Najważniejsze, że naprawiono błąd związany z białą listą podatników.
Nowelizacja ustaw podatkowych naprawia m.in. niedociągnięcia białej listy podatników VAT. Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
Jak informuje za PAP serwis money.pl, w nowelizacji dostosowano regulacje do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2015 r, jak również zmniejszono liczbę rocznych obliczeń podatku (PIT-40A) sporządzanych przez organy rentowe.

Ułatwienia przy białej liście podatników VAT

Dzięki nowo uchwalonym przepisom możliwe będzie także niestosowanie przepisów dotyczących zwiększenia przychodów lub wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów przy płaceniu na rachunki niezamieszczone w wykazie podatników VAT, czyli tzw. białej liście podatników. Nowelizacja umożliwia również niestosowanie w przypadku takiej płatności przepisów dotyczących odpowiedzialności solidarnej.


Nowelizacja przesuwa też kilka terminów związanych z obowiązkami podatników m.in. split payment (z 1 kwietnia na 1 lipca 2020 roku) oraz korzystania z rachunku białej listy.

Problemy z białą listą

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl w styczniu, biała lista podatników VAT w założeniu miała pomóc przedsiębiorcom, dając im pewność, że robią legalne interesy: lista to bowiem wykaz legalnie działających firm i ich rachunków rozliczeniowych.

Okazuje się jednak, że przy okazji rząd niechcący zrobił mocno pod górkę nowym przedsiębiorcom. Wielu z nich już na samym początku działalności ma duże problemy z utrzymaniem płynności finansowej.

Winny jest tutaj nieprzemyślany sposób aktualizacji wykazu. Przedsiębiorca trafia bowiem na białą listę dopiero po zakończeniu procedury rejestracji – a ta może trwać nawet pół roku (rok w przypadku firm z udziałem kapitału zagranicznego). W tym czasie urzędnicy weryfikują, czy zgłoszona działalność jest naprawdę prowadzona.

Problem polega jednak na tym, że wielu kontrahentów nie płaci firmom, które w rejestrze nie figurują, obawiając się sporu z fiskusem. Problemy pojawiają się również w przypadku przedsiębiorców posługujących się prywatnymi rachunkami, zwolnionych z VAT, wynajmujących czy rolników.